Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (1074) Data wydania: 11.12.12

List do redakcji

Nieścisłości w „Opowieści o biskupie tułaczu”.

Pragnę podziękować redaktorowi Nowin Raciborskich za opublikowanie artykułu: „Opowieść o biskupie tułaczu” autorstwa Ryszarda Frączka, na okoliczność 120 rocznicy urodzin ks. abpa Józefa Gawliny. Do tej opowieści wkradły się nieścisłości, które pragnę sprostować.

Alfons Zgrzebniok żył w latach 1891 – 1937 i był wicewojewodą śląskim (a nie białostockim), komendantem I i II powstania śląskiego. Alfons Zgrzebniok razem z Józefem Gawliną we dwójkę, przyznali się, jedyni na 500 uczniów, do tego, że w ich domu mówi się po polsku. Za ten fakt byli prześladowani w Królewskim Ewangelickim Gimnazjum w Raciborzu (str. 17 książki o wspomnieniach Józefa Gawliny).

U uczniów, w ich stancjach a nawet domach dokonywano przeszukiwań, by znaleźć polskie książki. Za posiadanie książek polskich groziło wydalenie ze szkoły. Ani razu, podczas takiej inspekcji u Józefa Gawliny nie znaleziono książek polskich. Nigdy też Józefa Gawlinę nie wydalono z Gimnazjum. Oddajmy głos Gawlinie: Przy tej sposobności (bytności Gawliny u dyrektora Gimnazjum Schwarza) powiedział mi jednak, że moja pozycja w Raciborzu jest nie do utrzymania. Konferencja profesorów nie zdecydowała się jednak na wydalenie mnie, natomiast wystąpiła z ofertą, abym gimnazjum opuścił dobrowolnie i przyrzekła mi wyrobione już stanowisko sekretarza sądu, bez egzaminu nawet. Zdałem jednak egzamin i opuściłem Racibórz by poszukać innej uczelni. W sześciu gimnazjach nie przyjęto mnie mimo dobrego świadectwa (powodem był wilczy bilet), aż dopiero w nowo formującym się gimnazjum w Rybniku REFUGIUM PEECATORUM (ucieczka grzeszników) znalazłem przytułek.

Maturę Gawlina zdał w 1914 r. (str. 18 i 19 wspomnień Gawliny). Zdanie matury pozwoliło Gawlinie kontynuować dalsze plany w kształceniu się, też nie bez przeszkód. 0 tym możemy już przeczytać we wspomnieniach Gawliny i w artykule napisanym przez Ryszarda Frączka.

Leon Wachowski