Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (1117) Data wydania: 08.10.13

Jak segregować śmieci?

Część 3

Pojemniki stosowane do zbiórki odpadów komunalnych

Na terenie miasta Racibórz ustalono następujące rodzaje pojemników i worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na posesjach, w zorganizowanych systemach zbiórki oraz na drogach publicznych:

–pojemniki na odpady niesegregowane o pojemności 110 l,

–pojemniki na odpady niesegregowane o pojemności 1100 l,

–kontenery KP7 zakryte na odpady niesegregowane o pojemności 7000 l,

–worki na odpady niesegregowane o pojemności 80 l,

–pojemniki z tworzywa sztucznego oznaczone odpowiednimi kolorami w zależności od rodzaju odpadu zbieranego selektywnie o pojemności 1100 l, stosowane w zabudowie wielorodzinnej tzw. dzwony:

kolor niebieski – papier i makulatura,

kolor zielony – szkło kolorowe,

kolor biały – szkło bezbarwne,

kolor żółty – tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe i metale,

–worki z tworzywa sztucznego o odpowiedniej kolorystyce w zależności od rodzaju odpadu zbieranego selektywnie, stosowane w zabudowie jednorodzinnej,

–brązowe pojemniki z tworzywa sztucznego na odpady zielone,

–pojemnik metalowy o pojemności 110 l oznaczony czerwonym pasem dookoła pojemnika w połowie jego wysokości o szerokości min. 30 cm, dostosowane do odbioru systemem grzebieniowym, na żużle i popioły,

–pojemniki na specyficzne rodzaje odpadów, takie jak tekstylia, przeterminowane leki, zużyte baterie itp. zapewnione w systemie zorganizowanym przez Miasto Racibórz.

System zbiórki surowców wtórnych

W mieście Racibórz od lat funkcjonują dwa systemy zbiórki odpadów zależne od rodzaju zabudowy. Systemy te zostają zachowane bez zmian dla mieszkańca. W blokach, kamienicach, budynkach wielorodzinnych, czyli w zabudowie wysokiej zastosowano system gniazd segregacyjnych, w 159 punktach ustawiono kolorowe pojemniki tzw. dzwony, na różne odpady. W mieście jest ponad 500 takich dzwonów. Ich kolory oznaczają jednocześnie przeznaczenie.

Zbiórka odpadów segregowanych organizowana w tzw. gniazdach segregacyjnych/dzwonach jest systemem ogólnodostępnym dla wszystkich mieszkańców. Oznacza to, że z wszystkich punktów segregacyjnych może korzystać każdy mieszkaniec.

Lokalizację gniazd segregacyjnych można sprawdzić za pośrednictwem platformy ESIM, czyli Elektronicznego Systemu Informacji Miejskiej:

www. esim.raciborz.pl

W domach jednorodzinnych, zabudowie niskiej mieszkańcy zbierają selektywnie odpady w kolorowych workach. Trzy rodzaje worków żółty, niebieski i zielony odpowiadają kolorystyce dzwonów oraz rodzajom odpadów, jakie należy w nich gromadzić. Worki są zapewnione w ilości 1 za 1. Ponadto odpady można oddawać w jakichkolwiek workach spełniających wymagania kolorystyczne.


Poniżej wskazówki jak należy segregować, co wrzucać, a co nie:


Żółty – plastik, opakowania wielomateriałowe, metale

TAK
Opakowania z tworzyw sztucznych – butelki po napojach, butelki po płynach do prania i mycia, opakowania po artykułach spożywczych i kosmetykach, opakowania ze styropianu, folia, reklamówki, nakrętki, puszki metalowe po konserwach, puszki aluminiowe po napojach, kapsle, zakrętki słoików, folia aluminiowa, złom stalowy i metale kolorowe, zabawki i elementy zabawek, kartoniki typu TetraPack po sokach, mleku itd.

NIE!
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, kalkulatory, zabawki elektroniczne, strzykawki, igły, pieluchy jednorazowe, baterie i akumulatory, nie opróżnione opakowania po lekach, farbach, lakierach, olejach i innych zanieczyszczeń substancjami niebezpiecznymi

Niebieski – papier i makulatura

TAK
Opakowania papierowe, kartony, czasopisma, gazety, katalogi, zeszyty, książki (bez części metalowych), papier pakowy, foldery i ulotki, papier biurowy

NIE!
Zabrudzony i tłusty papier, pergamin, kalka, folia, artykuły higieniczne

Zielony – szkło

TAK

Opakowania szklane – butelki, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach i inne, stłuczka szklana

NIE!
Lustra, szyby samochodowe, porcelana, ceramika, szkło z okien, szkło kryształowe, naczynia żaroodporne, świetlówki

Biały – szkło bezbarwne

TAK
Słoiki bezbarwne, butelki bezbarwne, bezbarwne szklane opakowania po kosmetykach i inne szkło bezbarwne

NIE!
Lustra, szyby samochodowe, porcelana, ceramika, szkło z okien, szkło kryształowe, naczynia żaroodporne, świetlówki