Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1124) Data wydania: 26.11.13

Stres i zły styl życia może nas zabić

O tym, że pozytywne emocje chronią przed zachorowaniem, a w chorobie przyspieszają zdrowienie, natomiast niekontrolowany stres działa destruktywnie na zdrowie – zapewniała podczas swego wykładu nt. „Emocjonalnego czynnika sprzyjającego chorobom nowotworowym” prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Spotkanie było już kolejnym zorganizowanym przez raciborskie Koło Polskiego Komitetu Zwalczania Raka, a zainicjowane przez jego prezes Marię Wiechę.

Wykład wyjaśniający, jak zapanować nad takimi emocjami i jak nauczyć się kontrolować je w środowisku pełnym złych emocji, wzbudziło duże zainteresowanie słuchaczy, którzy po brzegi wypełniali salę wykładową Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W gronie uczestników byli m.in. słuchacze Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Grupy Wsparcia „Nadzieja” oraz osoby dotknięte chorobami nowotworowymi.

Prof. Jadwiga Jośko-Ochojska tłumaczyła, że radzenie sobie z emocjami, to niezwykle trudne zadanie. Negatywne uczucia, które człowiek sam w sobie wytwarza, jak i te które docierają do niego z zewnątrz, mają bardzo szkodliwy wpływ. Prowadzą do poważnych zmian w mózgu i objawiają się jak ból fizyczny. Badania neuroobrazowania wykazują, że w czasie silnego stresu dochodzi do zmian przede wszystkim w korze czołowej i hipokampie, czyli w tzw. starym mózgu. Stres sprawia, że nie powstają nowe neurony w mózgu, a te które już powstały – zanikają. W efekcie ulegając negatywnym emocjom, człowiek poddaje się stresowi, który niszczy go fizycznie. Powstają lęki, które mogą przerodzić się w ataki paniki i w końcu w depresję. Mózg przestaje być aktywny. Pani profesor podkreśliła też, że do zachorowania na raka bardziej predysponowane są osoby, które wypierają emocje pozytywne i owładnięte są poczuciem bezradności.

Wykład dla osób dorosłych poprzedziło spotkanie z uczniami szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, które dzięki gościnności dyrekcji odbyło się w II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu. Wzięło w nim udział ok. 270 młodych ludzi. W swojej prezentacji pt. „Wpływ trybu i stylu życia na zapadalność na choroby nowotworowe” prof. Jadwiga Jośko-Ochojska w sposób bardzo przystępny i barwny omówiła związek między złymi nawykami żywieniowymi, niewłaściwym trybem życia, narkomanią, nikotynizmem, alkoholizmem, a zachorowalnością na choroby nowotworowe. Na zakończenie prelekcji każdy uczestnik otrzymał egzemplarz „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. W organizację spotkania z młodzieżą włączyła się nauczycielka biologii II LO Elżbieta Kilijan.

Oba wykłady współfinansowane były ze środków gminy Racibórz w ramach realizacji projektu pn. Profilaktyka chorób nowotworowych „Zdążyć przez rakiem”.

(ewa)