Agro nowiny: Co hodują rolnicy Raciborszczyzny
Bezpłatny miesięcznik dla rolników | styczeń 2014
Na terenie Raciborszczyzny najbardziej powszechna jest hodowla bydła, trzody chlewnej i drobiu. Znacząca jest także hodowla karpia. Jeżeli chodzi o bydło, to w ostatnich latach liczba hodowanych zwierząt nie uległa większym zmianom. Przybywa natomiast drobiu rzeźnego, który w najlepszym momencie sięga nawet blisko 800 tys. sztuk (w tym około 100 tys. kur niosek). Na skutek wzrostu cen pasz i niepewnych cen skupu wieprzowiny ubywa natomiast świń. Ten rodzaj hodowli określany jest jednak jako szybko odnawialny. Wielu rolników posiada także konie hodowane dziś przede wszystkim w celach hobbystyczno-rekreacyjnych.
Jakość mięsa oraz mleka zależy od tego, czym żywione są zwierzęta. Pasza i woda złej jakości odbiją się negatywnie na hodowli. – Systematycznie pobierane przez naszych inspektorów próbki pasz i wody do badań dodatkowo motywują rolników do stosowania zdrowej karmy. Wykrycie niedozwolonych substancji w pobranych próbkach skutkuje m.in. zakazem obrotu zwierzętami, przeprowadzeniem kwarantanny w gospodarstwie lub nakazem zabicia zwierząt i ich utylizacją – mówi powiatowy lekarz weterynarii Zbigniew Mazur.
Produkty zwierzęce, które trafiają do zakładów przetwórczych również podlegają monitoringowi inspekcji, który obejmuje m.in.: badanie przed- i poubojowe czy nadzór nad rozbiorem i przetwórstwem mięsa, które niemal zupełnie eliminuje możliwość przedostania się do obiegu szkodliwej dla człowieka żywności.
– Na terenie powiatu pozostało niewiele małych gospodarstw hodowlanych, w których rolnicy hodują zwierzęta na własne potrzeby. Mamy za to wiele dużych gospodarstw, gdzie hodowla prowadzona jest na wysokim poziomie – dodaje powiatowy lekarz weterynarii.
(woj, oprac. ewa)