Wspólnie świętują i tworzą rękodzieło
Pomimo że koło emerytów i rencistów w Nędzy miało kilkuletnią przerwę w swej działalności, którą wznowiono w październiku 2012 r., dziś znów szczyci się licznym gremium członków.
W tym roku – jak przewiduje przewodnicząca Eleonora Czekała – koło może powiększyć się nawet do 80 osób. – Gdy zaczynałam było nas 20 seniorów. Powoli jednak wracali starsi członkowie, a także deklarowały swój udział nowe osoby. W ubiegłym roku do koła zapisało się kolejnych 20 zainteresowanych, a od stycznia tego roku znów są chętni do wstąpienia do koła – mówi przewodnicząca.
Koło skupia głównie emerytów i rencistów z Nędzy, ale jest też kilkoro seniorów z Ciechowic i Szymocic. Do grona najstarszych należą Anna Kaszuba – 83 lata i Gerard Gromnica – 82 lata.
Od początku działalności, kiedy to przygotowany został plan pracy, organizowane są spotkania tematyczne, kulturalne i wycieczki.
Pani Eleonora, która sama uwielbia robótki ręczne, zachęca członków koła do prezentowania rękodzieła. Seniorki zwykle w domu wykonują piękne makatki, hafty, ozdoby cekinowe, robótki na szydełku, a także przedmioty z wikliny i gliny. Spotkania w kole stają się więc okazją do pokazania tych prac, ale też wymiany doświadczeń i spostrzeżeń.
Zapraszani są na nie przedstawiciele władz gminy. – Nigdy nie odmawia nam wójt Anna Iskała, a na spotkanie opłatkowe zaprosiliśmy również sołtysa Stefana Kurzydema oraz radnych – wymienia przewodnicząca. Zapewnia, że gmina łaskawym okiem patrzy na swych seniorów, udostępniając im świetlicę przy OPS w Nędzy oraz dofinansowując działalność koła kwotą 1000 zł.
Dobrze układa się też współpraca ze Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych, do którego należy część emerytek, organizowane są wspólne wycieczki i imprezy.
Emeryci koła w Nędzy spotykają się zwykle przy okazji Dnia Babci i Dziadka. W ubiegłym roku bawili się przy karaoke prowadzonym przez instruktora Gminnego Centrum Kultury w Nędzy Krzysztofa Koziarskiego. Dzień Matki i Ojca uświetnił natomiast występ dziewcząt z zespołu Arabeska z Zawady Książęcej. Zwykle świętują też razem Dzień Kobiet i uczestniczą w spotkaniu andrzejkowym.
Z myślą o seniorach organizowane są wycieczki np. do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu, a w ubiegłym roku do Krakowa i Łagiewnik, gdzie odbyła się uroczysta msza św. w Kaplicy Papieskiej Sanktuarium Jana Pawła II.
– Staram się wynajdywać miejsce, gdzie zwykle senior sam nie pojedzie, a jednocześnie może coś ciekawego zobaczyć – przyznaje Eleonora Czekała, planując kolejny wyjazd np. do Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach.
W październiku seniorzy obchodzą swe święto. W ubiegłym roku na uroczystości z tej okazji spotkało się 75 emerytów i rencistów koła, a czas umilał im występ państwa Ludwiki i Czesława Górskich. Nie mogło też obyć się bez spotkania przy wigilijnym stole i wspólnego śpiewania kolęd.
Na wniosek pań, poczynając od stycznia raz w miesiącu organizowane będą cykliczne spotkania, sprzyjające rozmowom i ploteczkom.
Pani Eleonora, która podjęła się funkcji przewodniczącej w reaktywowanym kole, pochodzi z Nędzy, gdzie przez 30 lat pracowała, jako nauczycielka języka polskiego. Uzdolniona plastycznie maluje, haftuje np. obrazy, a w okresie świątecznym sama wykonuje bombki choinkowe. Poza tym znajduje czas na pisanie do gazetki gminnej, gdzie publikuje teksty w gwarze śląskiej i swoje wiersze. Te najpiękniejsze – jak twierdzi – powstały po śmierci jej mamy. Za „Listy do Boga” dostała nawet wyróżnienie w Raciborzu. W ostatnim czasie wpadła też na pomysł fotografowania nieba widzianego ze swojego okna. Wystawa jej zdjęć prezentowana była w bibliotece w Nędzy.
W organizacji pracy koła przewodniczącą wspierają członkinie zarządu: sekretarz Krystyna Ślenska i skarbnik Brygida Kostka.
(ewa)
Na Wielkanoc w góry
Wczasy świąteczne w Białym Dunajcu i Poroninie swym seniorom proponuje Zarząd Oddziału Rejonowego PZERiI w Raciborzu. Zaplanowano je w dniach 17 – 23 kwietnia tego roku. Zapisy odbywają się w biurze zarządu przy ul. Staszica 27 w każdy wtorek, środę i czwartek, w godz. 9.00 – 12.00.