Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 9 (1138) Data wydania: 04.03.14

Agronowiny: specjalista radzi

Lek. wet. Agata Ballarin, inspektor ds. zdrowia i ochrony zwierząt Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Raciborzu

Jak chronić stada świń

Podczas szkolenia zorganizowanego przez Krystynę Hesek z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Raciborzu lekarze weterynarii z PIW w Raciborzu mówili o profilaktyce oraz zachowaniach rolników w przypadku wystąpienia zakażenia wirusem ASF świń.

– Najważniejsze, aby wirus nie przedostał się do stada świń – przestrzegała rolników lek. wet. Agata Ballarin, inspektor ds. zdrowia i ochrony zwierząt Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Raciborzu.

– Na kontrolach dobrostanowych wymagamy mat i środków dezynfekcyjnych oraz zabezpieczenia budynków, po to aby przygotować państwa na ewentualność choroby. Jeśli pojawią się potwierdzone przypadki wystąpienia afrykańskiego pomoru świń, a rolnicy dopiero szukać będą środków dezynfekcyjnych w sklepach, to może się okazać, że ich zabraknie – przypominała inspektor Agata Ballarin, że sukces w walce z chorobą zależy od świadomości hodowców oraz sprawności działania inspekcji weterynaryjnej.

Aby stado świń nie zaraziło się wirusem ASF należy przede wszystkim:

  • solidnie zabezpieczyć chlewnię ogrodzeniem;
  • nie wpuszczać na teren gospodarstwa pojazdów oraz postronnych osób;
  • nie skarmiać zwierząt paszą lub odpadami kuchennymi nieznanego pochodzenia;
  • zmieniać obuwie i odzież przed wejściem do chlewni;
  • nie wykorzystywać jako ściółki zanieczyszczonej słomy itd.


Choroba i jej ostry przebieg

W przypadku zakażenia wirusem konieczne jest szybkie wykrycie jego obecności w populacji świń, aby ograniczyć szerzenie się choroby. Dlatego wszystkie niepokojące objawy u zwierząt należy zgłosić do inspektoratu weterynarii.

W związku z zagrożeniem ASF rolnik powinien wnikliwie obserwować swoje zwierzęta. Objawy choroby pojawią się od 6 do 10 dnia po zakażeniu i mogą przybrać postać: ostrej gorączki przy zachowanym apetycie, podniecenia lub apatii zwierząt, sinicy skóry, uszu i wokół brzucha, wybroczyn, duszności, pienistego wypływu z nosa, biegunki z domieszką krwi, wymiotów. Objawy te nie muszą występować wszystkie na raz, czasem zaledwie kilka z nich. Choroba ma ostry przebieg i świnie masowo padają.

Jedyną metodą zapobiegania jest wybicie wszystkich zwierząt w stadzie. Istnieje zakaz leczenia i szczepienia świń.

– Na razie na naszym terenie nikt nie zgłaszał padłych dzików, choć informacja o chorobie rozesłana została do kół łowieckich – uspokajała inspektor Agata Ballarin, jednocześnie apelując:

W obrocie między stadami obowiązują świadectwa zdrowia. Nie są obowiązkowe jedynie przy odstawie zwierząt do rzeźni – przypomniał rolnikom powiatowy lekarz weterynarii Zbigniew Mazur, zapowiadając w tym zakresie szczególne kontrole.