Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (1148) Data wydania: 13.05.14

Ślązacy jako grupa etniczna - trwa zbiórka podpisów

Region

Chałupki. 8 maja w Zamku w Chałupkach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Śląski język serca”, organizowane przez Ruch Autonomii Śląska. Tym razem zaprezentowano dwa jednoaktowe przedstawienia w gwarze śląskiej: „Wojna domowo” Marcina Szewczyka oraz „Komisorz Hanusik i Warszawiok” Marcina Melona.

W trakcie spotkania jego uczestnicy rozmawiali na temat przyszłości języka śląskiego. Wielką nadzieję wiąże się z próbą nowelizacji ustawy o mniejszościach etnicznych. Organizacje i osoby deklarujące przywiązanie do kultury Śląska chcą tą zmianą wpłynąć na politykę państwa i otoczyć większą ochroną całą śląską spuściznę. Od 24 kwietnia trwa zbiórka podpisów. Zebranie 100 tys. sygnatur pod projektem musi się udać w czasie trzech miesięcy, jeśli się to dokona, nad nowelizacją pochylą się wówczas posłowie.

W Chałupkach również zbierano podpisy. Prowadzący spotkanie Marcin Szewczyk wyjaśnił że głównym celem tego działania jest ocalenie gwary śląskiej. Choć zebrani byli zgodni, że gwara różni się już na poziomie wiosek, to członkowie RAŚ przekonywali, że 3 języka śląskiego można skodyfikować jako podstawę uniwersalną. Zastrzegali przy tym aby nie popełnić błędu przeszłości i pozostawić otwartą furtkę dla wszelkich językowych regionalizmów.

Choć dyskusja odbyła się w przysłowiowym własnym sosie, nie brakowało różnic w zdaniach. Jedni uważali, że za wymieranie gwary odpowiada system oświaty dyskryminujący odmienność językową inni, że decyduje o tym odchodzenie od mówienia gwarą w domu. Wszyscy byli zgodni, że głos ponad 800 tys. osób, które zadeklarowały narodowość śląską nie powinien pozostać obojętny dla rządzących krajem. – Taka duża mniejszość na pewno musi przerażać posłów, którzy próbują temat Śląska omijać i tylko nieliczni wspierają nasze inicjatywy – padły podsumowujące słowa z sali.

(woj)



Osoby chcące dołączyć do akcji RAŚ i złożyć podpis pod projektem zmiany ustawy o mniejszościach etnicznych mogą tego dokonać np. w raciborskim klubie Koniec Świata przy ul. Karola Miarki.



Obecnie jako mniejszości etniczne w Polsce uważa się oficjalnie: karaimską, łemkowską, romską i tatarską. Z tego tytułu członkowie tych mniejszości mają zagwarantowaną pomoc państwa w zachowaniu swojej tożsamości.



Idee RAŚ-iu spróbował zmieścić w „Wojnie domowej” Marcin Szewczyk. Opowiedział historię rodziny, w której dwóch synów urodzonych na Śląsku stanęło po dwóch stronach barykady. Jeden to fanatyczny patriota upatrujący w śląskiej autonomii opcji niemieckiej, drugi to zapalony piewca odrębności śląskiej kultury. Puenta zmierzała do tego, że choć obaj urodzili się w tym samym miejscu, zamiast działać w zgodzie i tolerować swoją obecność wdali się w niemal w bratobójczą walkę, podobną do tej z czasów Powstania Śląskiego. Zdaniem Szewczyka wówczas to najwięcej zginęło nie Polaków ani Niemców ale właśnie Ślązaków wciągniętych w ten konflikt.