Dni Promocji Zdrowia – profilaktyka najważniejsza
Profilaktyce i edukacji prozdrowotnej, które powinny zajmować najważniejsze miejsce w życiu każdego człowieka, służą organizowane już po raz 10. Raciborskie Dni Promocji Zdrowia. Jubileuszowa dwudniowa impreza w tym roku odbywa się w Raciborskim Centrum Kultury „Strzecha”.
O tym, że o zdrowie trzeba dbać i je szanować przekonywały prowadzące spotkanie prezes katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego Krystyna Klimaszewska i przewodnicząca Koła Terenowego PZP w Raciborzu Beata Wysoczańska. – Dzięki mediom i portalom internetowym informacja o zdrowiu jest na wyciągnięcie ręki, jednak potrzebne są dodatkowe działania motywujące do promowania zdrowia – podkreśliła prezes Krystyna Klimaszewska inicjatywę na rzecz mieszkańców Raciborszczyzny.
Taka forma szerzenia profilaktyki, cieszy się coraz większą popularnością, gdyż polega na podejmowaniu szeregu działań, które służą zapobieganiu chorobie, podnoszeniu wiedzy na temat zdrowia, a także sprzyjają samoedukacji.
– Profilaktyka to niższe koszty leczenia i mniejsze kolejki u lekarzy – przyznał prezydent Mirosław Lenk, dziękując kołu terenowemu PTP w Raciborzu za dziesięć lat pracy na rzecz mieszkańców, w zakresie profilaktyki i edukacji zdrowotnej.
Poinformował też, że na swym posiedzeniu rada miasta Racibórz, przychylając się do wniosku dyrektora szpitala Ryszarda Rudnika, zdecydowała o przekazaniu szpitalowi 150 tys. zł na zakup nowego ultrasonografu.
Długą, dziesięcioletnią tradycję dni promocji zdrowia, którą trzeba kontynuować podkreślił dyrektor Ryszard Rudnik. – Szpital powinien być ośrodkiem, który nie tylko leczy, ale dba o profilaktykę zdrowotną, promuje zdrowie – podsumował.
Dwudniowa impreza przyciągnęła wielu mieszkańców, którzy mogli wysłuchać m.in. wykładów, na temat zapobiegania i leczenia cukrzycy, chorób skóry oraz chorób nowotworowych, a także o współczesnym żywieniu dojelitowym w różnych stadiach choroby. Prowadzone były konsultacje lekarskie, oraz badania m.in. pomiaru RR, pomiaru cukru we krwi, profilu lipidowego (cholesterol, HDL, LDL, TG). Limity zaplanowanych badań przekroczone zostały w przypadku wykonywanych markerów Ca 125, Ca 19-9, CEA i PSA dla mężczyzn, a także badań na osteoporozę. Te ostatnie potwierdziły, że istnieje duża grupa osób, u których stwierdzono osteopenię, a więc początkowe stadium tej choroby. Pacjentom zalecano preparaty wapnia i witaminy K2. Szczególnie na problemy z osteoporozą powinny zwracać uwagę osoby, u których w rodzinie została stwierdzona, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo dziedziczenia.
Konsultacje onkologiczne nie doprowadziły do poważniejszych rozpoznań, a dwie osoby z podejrzeniem nowotworu skierowano na dalsze badania.
Głównymi założeniami profilaktyki jest „wiedzieć, chcieć i móc”. Propagowanie ich podczas Raciborskich Dni Promocji Zdrowia jest jednym z głównych celów, jaki stawia sobie organizująca je prezes katowickiego Oddziału PTP Krystyna Klimaszewska. – Ważna jest popularyzacja zdrowia, samokontrola oraz zapobieganie chorobom. Ludzie muszą wiedzieć, jakie są możliwości, i jak można radzić sobie w przypadku zagrożenia własnego zdrowia – tłumaczy pani prezes.
Innym ważnym celem jest wpajanie ludziom właściwego wizerunku pielęgniarki. – Dziś jest ona nie tylko pomocą lekarza. To osoba wykształcona, doskonale znająca swój zawód, posiadająca kompetencje oraz odpowiednie kwalifikacje, nierzadko zdrowie pacjenta jest właśnie w jej rekach. Potrafi edukować i mobilizować pacjentów do przyswajania wiedzy na temat nękających ich chorób – prezes Krystyna Klimaszewska podkreśla odpowiedzialność jaką niesie ten zawód.
Taki też obraz „sióstr” pozostawiają raciborskie dni promocji zdrowia, podczas których ciężar badań oraz przekazywania wielu ważnych informacji medycznych spoczął właśnie na pielęgniarkach.
Ewa Osiecka