Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1151) Data wydania: 03.06.14

Agronowiny: Mucha na śniadanie

Nikogo dziś nie dziwi, że zwierzęta jedzą rośliny. Jeśli jednak jest na odwrót to do tego faktu podchodzimy już z pewną dozą ostrożności.

– Proszę się nie bać, one nie są trujące, nawet gdyby zwierzę je zjadło to też nic się nie stanie – mówi wystawca. Pani, która właśnie zakupiła małą rosiczkę nie ma odwagi by wziąć ją do ręki. – To może pan mi ją zapakuje, bo jakoś nie mam odwagi – tłumaczy. Mateusz Bielecki – właściciel Specjalistycznego Gospodarstwa Ogrodniczego „Carnisana”, podczas jarmarku na Zamku Piastowskim, z mięsożernymi roślinami próbuje oswoić mieszkańców Raciborszczyzny. Jedni przychodzą popatrzeć, inni zasięgnąć informacji, są i tacy, którzy mają nadzieję, że przy ich pomocy pozbędą się problemu z komarami. Okazuje się, że sprawa nie jest prosta. – Ich feromony działają głównie na muchy. Jeśli w pobliżu znajdzie się komar, to też zostanie złapany, ale nie będzie to zbyt skuteczna metoda – wyjaśnia pan Mateusz. Do Raciborza przywozi zaledwie namiastkę tego, co na co dzień hoduje. Kapturnice, muchołówki,  tłustosze, darlingtonie czy rosiczki pochodzą głównie z Ameryki Północnej i Afryki. W warunkach polskich niektóre z nich mogą być jednak z powodzeniem hodowane na zewnątrz. – Nasz klimat dobrze znoszą na przykład kapturnice, które pochodzą z Ameryki Północnej. Wystarczy stworzyć imitację ich naturalnego środowiska, czyli tzw. torfowisko. Wtedy mogą być uprawiane w ogrodzie przez cały rok – mówi hodowca. Skąd wzięła się ich owadożerność? – W prawdziwych warunkach żyją na tak jałowych ziemiach, że muszą sobie pomagać w dostarczaniu substancji odżywczych poprzez łapanie owadów. Robią to produkując feromony, niewyczuwalne dla ludzkiego nosa, które je wabią, jak również atrakcyjną barwą pułapek. Gdy taki owad znajdzie się w pobliżu rośliny, zostanie schwytany i pochłonięty – tłumaczy pan Mateusz.

Nie wszystkie rośliny mięsożerne nadają się do domowej hodowli. Jest wiele gatunków rosiczek, które wymagają wysokich temperatur i są wrażliwe zwłaszcza na ich wahania. Te, które stanowią ozdobę naszych parapetów, na długo mogą pozostawać w niewielkich doniczkach, nawet jeśli wydaje nam się, że powinny być przesadzone do większych. W naturalnych warunkach rosną na podmokłych glebach, dlatego nie wytwarzają zbyt okazałego systemu korzeniowego. Ważne jednak, by rozwijały się w odpowiednim środowisku. – Dzbaneczniki potrzebują na przykład mieszanki mchu sphagnum, wymieszanego z torfem, perlitem, włóknem kokosowym i innymi składnikami mineralnymi – mówi hodowca i dodaje, że gotowe mieszanki, odpowiednie dla konkretnych roślin najlepiej zamawiać bezpośrednio w specjalistycznych gospodarstwach ogrodniczych.

W laboratorium in vitro w Sosnowcu hodowca mnoży sprowadzane z Afryki i Ameryki rośliny. Trafiają one następnie do szklarni w Chełmie Śląskim, w których dorastają. – Lubię tłustosze, bo szybko się mnożą – tłumaczy pan Mateusz i opowiada o początkach niezwykłego hobby, które stało się w końcu pomysłem na życie. – Już w czasach gimnazjum razem z kolegą Albertem Janotą zaczęliśmy hodować takie nietypowe, egzotyczne rośliny. Jego rodzina od pokoleń zajmowała się ogrodnictwem, a ja zawsze o tym marzyłem. Zacząłem od kapturnic, choć moją pierwszą zakupioną rośliną była muchołówka, a kolega zajął się rosiczkami. Teraz się wzajemnie uzupełniamy – mówi Mateusz Bielecki. Spełnieniem jego marzeń byłby wyjazd na Sumatrę, gdzie jako hodowca i student weterynarii mógłby obserwować i ciekawe rośliny i zwierzęta.

OK