Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (1167) Data wydania: 23.09.14
Czytaj e-gazetę

Zamiast tablicy na Wawelu – moneta w muzeum

Gdyby mistrz Jan Matejko ujął w poczcie królów i książąt polskich, naszego księcia Mieszka Laskonogiego, to byłby dziś bardziej znany i doceniany – przyznał na spotkaniu z seniorami przewodniczący koła emerytów i rencistów Racibórz – Centrum Janusz Loch.

– Nic się nie stało, od czego książę Mieszko ma emerytów – stwierdził, po czym zaprosił na spotkanie znawcę historii ziemi raciborskiej Pawła Newerlę. Przyczynkiem do przedstawienia postaci księcia raciborskiego stała się uroczysta msza w intencji władcy, na którą do Krakowa, 16 października pojadą raciborzanie.

Przybliżając seniorom Mieszka Laskonogiego uzurpującego sobie prawo do tronu w Krakowie, Paweł Newerla przypomniał niedobry dla Polski okres rozbioru dzielnicowego, którego dokonał Bolesław Krzywousty, dzieląc władzę pomiędzy swych synów m.in. Władysława Wygnańca.

Mieszko – jeden z trzech jego synów, dzieciństwo i młodość spędził na dworze cesarza Konrada III, zdobywając tam wykształcenie. Nie wiadomo, gdzie się urodził, mogło to nastąpić w Krakowie zajmowanym w tym czasie przez jego ojca, albo we Wrocławiu. O przydomku wspomina się w kronikarskich zapiskach, w których obdarzono młodego księcia określeniem loripes, co po łacinie oznacza plątonogi, krzywonogi, chromy, kulawy. Po powrocie do Polski, a miał wtenczas 25 lat wspólnie z Bolesławem Wysokim zarządzał Śląskiem i ziemią lubuską. Niezadowolony jednak z dominacji starszego brata, Mieszko Laskonogi doprowadził do buntu wypędzenia Bolesława, a po jego powrocie – do kompromisu, w wyniku którego otrzymał ziemię raciborską z Cieszynem i Toszkiem.

Kronikarz Jan Długosz pisze o nim, m.in. jako o człowieku wysokim, o miłym wyglądzie, który samym wejrzeniem zyskiwał sobie sympatię tych, którzy go widywali. Zdaniem więc Pawła Newerli lepiej brzmi przydomek Laskonogi niż Plątonogi. Mieszko był pierwszym wśród śląskich Piastów, a w poczcie władców polskich zapisał się jako Mieszko IV.

Mieszko I Plątonogi zdobył Kraków, w czasie, gdy rządzący miastem Leszek Biały walczył z wojskami ruskimi na wschodzie. Tym samym książę raciborski stał się panem Krakowa i dzielnicowym władcą Polski. 16 maja 1211 r. umarł. Pochowano go na Wawelu.

– O tym, że dziś o księciu raciborskim dużo się mówi mamy do zawdzięczenia dr. Norbertowi Mice – podkreśla Paweł Newerla zaangażowanie raciborskiego historyka w upowszechnianie wiedzy o władcy. W działania te włączył się też ks. proboszcz parafii WNMP Ginter Kurowski, który zorganizował spotkanie przedstawicieli Raciborza z ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Jego eminencja przystaje na inicjatywę, aby na Wawelu, gdzie pochowany jest Mieszko, umieścić tablicę pamiątkową. Szczegóły pozostawia do omówienia z proboszczem parafii archikatedralnej. Ks. kanonik Zdzisław Sochacki, wbrew ustaleniom z księdzem kardynałem, odmawia jednak umieszczenia takiej tablicy, tłumacząc się brakiem miejsca. W zamian proponuje wybicie monety, która zostanie przekazana do muzeum diecezjalnego.

– Jestem przekonany, że wszyscy państwo byliście w Krakowie i na Wawelu, ale tylko nieliczni w muzeum – Paweł Newerla nie musi przekonywać seniorów, że moneta ufundowana przez raciborzan, będzie zdecydowanie mniej spektakularna niż tablica.

Stwierdzeniu ks. kanonika, że obecnie nie ma zwyczaju zamieszczania w Katedrze Wawelskiej tablic upamiętniających kogokolwiek, przeczą daty na tych umieszczonych zaledwie przed kilku laty. W Krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów znajduje się na przykład tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej – ogromna w porównaniu z tą, którą raciborzanie zamierzali upamiętnić swego księcia.

(ewa)