Uniwersytet w Nędzy ruszył z kopyta
Nędza. Dopiero co rozpoczął oficjalną działalność, a słuchacze już mają za sobą pierwsze ciekawe wykłady. Trwają też zapisy na kursy językowe i komputerowe, a nawet warsztaty śmiechu, treningi pamięci i gimnastykę na basenie!
– Warto pamiętać, że nasze wykłady mają charakter otwarty i przyjść może naprawdę każdy – zachęca Eleonora Czekała, przewodnicząca koła emerytów, jedna z inicjatorek powołania uniwersytetu dla seniorów w Nędzy.
Uczelnia w Nędzy dopiero co ruszyła, a słuchacze już wzięli udział m.in. w wykładzie o ziołolecznictwie. Odbyło się też spotkanie z komendantem raciborskiej policji na temat bezpieczeństwa, a ciekawy wykład na temat historii gminy przedstawił Krystian Okręt – nauczyciel j. polskiego i miłośnik historii. Na innych zajęciach seniorzy zabrali się za tworzenie wyjątkowych ozdób świątecznych.
Uniwersytet w Nędzy utworzony został z myślą o mieszkańcach powyżej 50. roku życia, którzy mają ochotę kreatywnie spędzać swój wolny czas, chcą się spotykać, poszerzać swoją wiedzę i wspólnie realizować swoje zainteresowania. – To nam pomaga rozruszać umysł i zmusza do myślenia. A poza tym, ważne jest już samo to, że wychodzimy z domu, z czterech ścian do ludzi, że rozmawiamy, że dzielimy się wrażeniami – podkreśla przewodnicząca koła emerytów.
Tymczasem 12 grudnia o godz. 16.00 słuchacze uniwersytetu wspólnie z kołem emerytów organizują spotkanie opłatkowe. – Będzie stół przedwigilijny z tradycyjnymi potrawami. Panie już myślą nad tym, co przygotować. Będzie i choinka, i kolędy, i niespodzianka. Podzielimy się opłatkiem. Bo jesteśmy jak rodzina. Wspólnie się śmiejemy, żartujemy, ale i dzielimy problemami – opowiada pani Eleonora.
Na uniwersytet zapisać się może każdy chętny powyżej 50 roku życia, wystarczy w Gminnym Centrum Kultury wypełnić deklarację. Wykłady i spotkania mają charakter otwarty i wstęp jest wolny, opłaty przewiduje się jedynie za zajęcia fakultatywne, ale organizatorzy obiecują, że koszty nie będą wysokie.
Oprac. (woj)
Do końca roku trwają zapisy na zajęcia fakultatywne, które ruszą w styczniu:
1) gimnastyka na basenie – zapisy przyjmuje Adam Grzybowski, tel. 602 743 423
2) lektorat jęz. angielskiego – zapisy przyjmuje Eleonora Czekała, tel. 794 790 333
3) lektorat jęz. niemieckiego – zapisy przyjmuje Anna Gądzikiewicz, tel. 532 691 473
4) pracownia komputerowa – zapisy przyjmuje Stanisława Spychała-Walenko, tel. 501 010 434
5) trening pamięci – zapisy przyjmuje Adam Grzybowski, tel. 602 743 423
6) warsztaty ogrodnicze/przyrodnicze – zapisy przyjmuje Zygmunt Borecki, tel. 888 588 235.