Junior Nowinki: By niejadek zjadł obiadek
To popularne hasło jednej z reklam syropu na apetyt. Ale jak sprawić by niejadek polubił jedzenie bez środków farmakologicznych?
• Wszyscy jemy to samo – czyli cała rodzina dostaje ten sam posiłek (z wyjątkiem osób z zalecaną dietą, inną niż podstawowa). Nie można dopuszczać do sytuacji, że rodzice czy rodzeństwo mają inne produkty na talerzu.
• Miejsce spożywania posiłku – ważne by dziecko od niemowlęcia miało kształtowany model spożywania posiłków, czyli wspólnie przy jednym stole. Nie należy przyzwyczajać dzieci do jedzenia przed telewizorem, czy podczas zabawy. Dziecko nie odbiera spożywanego posiłku jako odrębnego wydarzenia, a jako element współistniejący z daną okolicznością.
• Atmosfera przy stole – nie należy podczas posiłku rozpoczynać poważnych rozmów, ani wypytywać dziecka, jak minął dzień, co było dziś w szkole, itp. Należy zwrócić też uwagę na to o czym rozmawiamy jako rodzice. Jeśli to możliwe to starać się spożywać posiłek w spokoju, bez zbędnych rozmów, aby nie odwracać uwagi dziecka od jedzenia.
• Obserwuj smak i apetyt dziecka – tak jak dorośli, tak i dzieci mają „sezonowy” apetyt, który wzrasta bądź maleje w różnych porach roku, czy w różnych okresach swojego życia. Obserwuj więc co dziecko jada chętniej niż zwykle i te produkty podawaj częściej, urozmaicaj je o te, których jeszcze nie jadł, bądź je z mniejszym entuzjazmem.
• Nie poddawaj się – uzbrój się w cierpliwość i nie zniechęcaj, kiedy dziecko trzeci raz nie zjadło marchewki czy ryby. Jeśli dziecko próbuje nowego produktu, i nie jest zadowolone z pierwszych wrażeń, podejmuj kolejne próby i mimo to nakładaj produkt na talerz. Nawet jeśli dziecko po raz kolejny tylko skubnie i znów zostawi, to z każdą próbą oswaja się z nowym, nieznanym mu smakiem.
• Nie obiecuj nagród za zjedzony posiłek – dziecko musi być świadome, że posiłek to element codzienności, a nie warunek uzyskania nagrody.
• Ogranicz ilość spożywanych przez dzieci przekąsek pomiędzy posiłkami – zwróć uwagę na to co dziecko dojada i w jakich ilościach, aby nie najadało się przed obiadem czy kolacją.
• Stały schemat posiłków - stwórzcie razem z dzieckiem plan spożywania posiłków i zawieście na lodówce, w ten sposób dziecko nabiera prawidłowych nawyków żywieniowych, a jednocześnie ma świadomość o jakiej porze dnia jest śniadanie, obiad czy deser. Konsekwentnie pilnuj kolejności posiłków.
Dietetyk Sandra Palczewska, ul. Drzymały 16/2 (parter) 47–400 Racibórz, tel. 530 062 530
realizacja
Nowiny Raciborskie, Nowiny.pl, ul. Zborowa 4, 47–400 Racibórz
LiluPlay (Galeria Dukat), ul. Opawska 42, 47–400 Racibórz
Współpraca reklamowa:
Monika Pilch, tel. 662 073 063, m.pilch@nowiny.pl