Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 51/52 (1180/1181) Data wydania: 23.12.14
Czytaj e-gazetę

Spotkanie z historią Roszkowa oraz tym co ją spisuje

Roszków, Krzyżanowice. Wcześniej o Roszkowie pisał dopiero Weltzel – tymi słowami rozpoczął spotkanie autorskie Jan Baranek, autor książki pt. „Roszków, wspólnota wierząca”.

Spotkanie autorskie odbyło się w połowie grudnia w świetlicy przy remizie OSP w Krzyżanowicach. Pomimo że książka zadebiutowała już w sierpniu, podczas obchodów 750-lecia Roszkowa, dopiero teraz odbyło się spotkanie z autorem. Jak wyjaśnił Jan Baranek, monografia jego wioski to opis najważniejszych wydarzeń od najdawniejszych czasów do dzisiaj. – Historią interesowałem się od dawna. Zbierałem informacje i czytałem książki opisujące również okolice gdyż tam można często znaleźć coś o nas. To dotyczy również książek czeskich – wyjaśnił. Pomimo że materiałów nazbierało się przez lata bardzo wiele, dopiero przy okazji 750-lecia wioski powstał pomysł aby zebrać ten dorobek i wydać w postaci książki. Książka wyszła w małym pośpiechu, kilka dni przed sierpniowym festynem.

Autor przyznał, że korzystał ze źródeł pisanych, ale głównie z przekazów ustnych. – Części informacji jednak nie przekazałem. Było to podyktowane ograniczeniami objętości książki, której wydanie sfinansowałem sam. Innym powodem było to, że niektóre przekazy mogłyby niepotrzebnie dzielić lokalną społeczność – wyjaśnił pan Baranek. Jako jedną z takich historii wymienił losy kilku młodzieńców z Roszkowa, których zamordowali członkowie Freikorps z jednej z podraciborskich wsi. Działo się to podczas drugiej wojny, a poległych roszkowian pochowano na terenie Krzyżanowic.

Pomimo powyższych ograniczeń w książce znajduje się wiele cennych informacji. Warto przy tym nadmienić, że autor od 1976 r. prowadzi kronikę Roszkowa, w której zapisuje nawet bardzo prowizoryczne zdarzenia. – Nieraz słyszę uwagi i pytania, po co to robię. A ja wiem, że za 50 lat będzie to miało dużą wartość. Szczególnie dla następnych pokoleń – wyjaśnił Jan Bembenek.

Monografia Roszkowa została wydana w niewielkim nakładzie i ostatnie jej egzemplarze są dostępne jedynie u autora.

(woj)