Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (1189) Data wydania: 24.02.15
Czytaj e-gazetę

Głośno w temacie tabu. Radni spierali się o historię

Sowiecki kałmuk i esesman pojawili się w dyskusji nad oficjalnym hołdem raciborskich samorządowców dla ofiar Tragedii Górnośląskiej.

Franciszek Mandrysz z KWW Czas na zmiany w mieście apeluje o upamiętnienie przez radę miasta 70 rocznicy Tragedii Górnośląskiej i ogłoszenie w Raciborzu Dni Pamięci jej ofiar. Marek Rapnicki uważa, że hołd należy się wszystkim ofiarom wojny, zwłaszcza w kontekście Marszu Śmierci z 1945 roku.

Radny Mandrysz zgłosił tę propozycję 18 lutego na posiedzeniu komisji oświaty. Wskazał, że wiele śląskich miast przygotowało już stosowne uchwały, a prezydent RP Bolesław Komorowski odsłonił tablicę pamiątkową w Radzionkowie. – Tragedia Górnośląska dotyczyła wielu mieszkańców Raciborza. Może nawet w większym stopniu niż w miastach jak Bytom czy Siemianowice Śląskie. Mam propozycję uchwały w tej sprawie – oznajmił i przekazał projekty prezydentowi Lenkowi.

– Myślę, że do tego oświadczenia mogą się przyłączyć wszyscy radni. Proszę o rozważenie. Jest o tym głośno, a kiedyś był to temat tabu – podkreślił F. Mandrysz.

Na jego propozycję zareagował radny Marek Rapnicki. Przyznał, że chętnie podpisze i zagłosuje bo interesuje go historia XX wieku. Podzielił się jednak swymi wątpliwościami z resztą rady. – Sowiecki kałmuk z pepeszą nie biegłby w lewo gdyby wcześniej esesman nie biegł w prawo. Takie oświadczenie ma sens jeśli my spojrzymy szerzej na problem. Racibórz jest miastem, przez który szedł zimowy marsz śmierci z Auschwitz. Nawet jest jeszcze kilka śladów w postaci małych, zapomnianych monumentów na terenie Brzezia od strony Pogrzebienia. Ja chętnie się przyczynię do rozszerzenia takiego oświadczenia ażeby wynikało z niego pochylenie się nad okropnością wojny jako takiej, by pokazać całokształt. Warto powiedzieć co Racibórz oglądał w 1945 roku – marsz śmierci pędzonych ze strachu niemieckiego. Świetna okazja by pokazać, że nikt tu nie był bez winy – przekonywał M. Rapnicki.

Autor propozycji o hołdzie polemizował z radnym o prawicowych poglądach. – Czy 16-letni wówczas chłopcy z Raciborza byli temu winni? Do Karagandy ich zesyłali – podkreślał rajca z Markowic.

Prezydent Mirosław Lenk stwierdził, że to nie czas „by się przekonywać do rzeczy oczywistych”. Paweł Rycka szef komisji oświaty dodał, że kto chce podpisać oświadczenie ten to zrobi i zakończył dyskusję.

(ma.w)