Wybaczajmy i pamiętajmy. Katyński apel poległych
Kuźnia Raciborska 16 kwietnia na Placu Zwycięstwa przy Dębie Katyńskim odbył się uroczysty Apel Poległych z okazji rocznicy zbrodni katyńskiej. Apel odbył się zgodnie z ceremoniałem Wojska Polskiego.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku zastępcy wojskowego komendanta uzupełnień, majorowi Adrianowi Klimkowi przez dowódcę uroczystości st. szer. Jacka Gąskę. Po przywitaniu gości ks. proboszcz Andrzej Pyttlik odmówił modlitwę za poległych. – Wybaczajmy i pamiętajmy – apelował. Po modlitwie odczytany został Katyński Apel Poległych. Wywołano ofiary tamtejszej zbrodni, funkcjonariuszy służb mundurowych oraz mieszkańców Kresów. Cztery razy Kuźnię Raciborską obiegły okrzyki: STAŃCIE DO APELU! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Apel zakończył się frazą nawołującą potomków ofiar aby w zadumie i szacunku czcić męczeństwo swoich rodaków. Następnie niebo przeszyły strzały karabinów. To salwa honorowa oddana przez członków paramilitarnej grupy TF 13 Scorpion.
Wojciech Gdesz, miejscowy nauczyciel i koordynator programu „Katyń – ocalić od zapomnienia” w Kuźni przypomniał jak wielkim dramatem dla odradzającej się Polski była wojna. Major Klimek był pod wrażeniem licznej obecności młodzieży, zarówno tej w cywilu jak w mundurach. Dyrektor ZSO w Kuźni Raciborskiej, Kinga Apollo jako współorganizator wydarzenia dziękowała obecnym za pamięć, która jest warunkiem, że podobne zbrodnie nie będą miały miejsca.
Zanim zebrani oddali hołd pomordowanym polskim żołnierzom w kwietniu 1940 r. jeszcze raz zagrano melodię Warszawianki. Potem złożono kwiaty i znicze pod Dębem Katyńskim, a dowódca uroczystości wydał komendę „spocznij” i zakończył uroczystość.
Organizatorami Apelu Poległych był Hufiec Ziemi Raciborskiej oraz ZSO w Kuźni Raciborskiej. Podczas apelu wymieniono Marcina Gałuszkę–Biernackiego oraz Jacka Gąskę jako osoby, które wybitnie przysłużyły się oprawie uroczystości.
(woj)