Samoobrona przydatna bez względu na wiek
Senior może być łatwą ofiara przestępców ulicznych, dlatego warto umieć odpowiednio się zachować, aby bez większych problemów wyjść z opresji. Ponieważ w obecnych czasach mnożą się niebezpieczne sytuacje, podstawowe techniki obrony mogą przydać się każdemu, w każdym wieku.
Przekonali się o tym słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nędzy podczas spotkania z trenerem karate, nauczycielem prowadzącym również zajęcia z samoobrony w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu, sensei Grzegorzem Wachowskim.
Ten znawca sztuk walki opowiedział o filozofii karate, które posiada swą etykietę i zasady postępowania. „Droga karate zaczyna się i kończy na uprzejmości” – cytując swego mistrza karate Masutatsu Oyama, Grzegorz Wachowski zapewnił, że w swoim Raciborskim Klubie Kyokushin Karate wprowadził odpowiedni sposób zachowania, m.in.: medytację, ukłony, zakaz używania wulgaryzmów. Aby seniorzy mogli się o tym przekonać zaprosił na swe zajęcia. – Często ludzie trenują, choć nie planują udziału w żadnych zawodach, ćwiczą dla siebie, by móc się obronić. Potem jednak samoobrona schodzi na drugi plan i dominuje praca nad sobą, utrzymaniem sprawności fizycznej, nabycie pewności siebie, a nawet poprzez karate można wypracować szacunek dla drugiego człowieka – podkreśla moralne aspekty treningu.
Słuchacze uczelni w Nędzy z zaangażowaniem przystąpili do rozgrzewki oraz poznali podstawowe zasady samoobrony.
(ewa)