Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1203) Data wydania: 02.06.15
Czytaj e-gazetę

Ekoserwis: Odpady pod kontraolą

Uroczyste otwarcie kolejnej Regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) odbyło się 27 kwietnia w Zawierciu - w Regionie I województwa śląskiego. Właścicielem instalacji jest Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Zawierciu (spółka, której jedynym wspólnikiem jest Gmina Zawiercie).

W spotkaniu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach reprezentowali m.in.: Agnieszka Siemińska – Zastępca Prezesa Zarządu oraz Bernard Błaszczyk – członek Rady Nadzorczej Funduszu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zmieszane odpady komunalne mogą być kierowane wyłącznie do Regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK) -  zakładów spełniających wymagania BAT (najlepszej dostępnej techniki), zapewniających prawidłowe i kompleksowe zagospodarowanie odpadów komunalnych wytworzonych na danym terenie, wskazanych w wojewódzkim planie gospodarki odpadami (WPGO).  Celem realizowanej przez ZGK Sp. z o.o. w Zawierciu inwestycji było dostosowanie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK) do wymagań obowiązujących przepisów. W ramach zadania przeprowadzono modernizację części mechanicznej Zakładu oraz wybudowano instalację biologicznego przetwarzania odpadów w warunkach tlenowych.

Oddana do użytkowania Regionalna Instalacja mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (MBP) rocznie może przetworzyć ok. 40.000 Mg w części mechanicznej, z czego do biologicznego przetworzenia trafi ok. 23.000 Mg/a odpadów biodegradowalnych.

Inwestycja kosztowała prawie 8 milionów złotych, z czego ponad 5,5 mln zł stanowi preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

(eco)