Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (1203) Data wydania: 02.06.15
Czytaj e-gazetę

Ojciec Marceli – kapłan i strażak

Na Płoni w niedzielę 24 maja odbyła się w niezwykłej oprawie uroczystość srebrnego jubileuszu kapłańskiego, bo i jubilat jest niezwyczajny. O. Marceli jest zakonnikiem – strażakiem.

Gdy obowiązek wezwie mnie,
Tam wszędzie, gdzie się pali,
Ty mnie, o Panie, siłę daj,
Bym życie ludzkie ocalił”.
(Modlitwa nieznanego strażaka)

W kościele dwa rzędy strażaków od ołtarza pod chór stoją w galowych mundurach, po bokach dwadzieścia kilka sztandarów Przyszli, by uczcić swego kapelana i razem z nim dziękować Bogu za 25 lat jego kapłaństwa i posługi dla straży. Po wyjściu z kościoła przy marszowej melodii strażackiej orkiestry, wsadzają go do kosza przy drabinie strażackiej i windują do góry. Syrena wyje, ojciec z góry błogosławi – swoiste wniebowzięcie  do wysokości trzydziestu kilku metrów; potem

Pod namiotami na placu kościelnym rozstawione stoły dla dwustu gości. Obiad jednodaniowy: ciepły bogracz z kotłów polowej kuchni. Ojciec długo odbiera życzenia, kwiaty i drobne upominki, często związane z jego posługą kapelana strażaków.

Dopiero po dwóch dniach jest uchwytny.

– Czy to prawda, że Ojciec,  gdy syrena w nocy zawyje, wyskakuje z łóżka i pędzi półprzytomny na miejsce zbiórki?

– Taki jest odruch każdego strażaka na dźwięk alarmowy syreny.

– Pan Bóg dał Ojcu podwójne powołanie: do kapłaństwa i straży, bo widać, że powiązanie do straży pożarnej to nie nałożony obowiązek, ale coś więcej. Które było pierwsze?

– Najpierw zostałem strażakiem. Mój ojciec był leśnikiem. W naszych okolicach częste były pożary lasów. Połknąłem bakcyl pożarnictwa i zostałem członkiem młodzieżowej OSP.

Powołanie zakonne i kapłańskie przyszło później.

– Ojciec został wyświęcony na kapłana mając lat 33, dlaczego takie opóźnienie?

– Ukończyłem wpierw szkołę zawodową i pracowałem następnie w warsztatach szkolnych. Razem ze mną zatrudniony był późniejszy o. Błażej Kurowski. Razem pracowaliśmy i razem chodziliśmy do szkoły wieczorowej, aby skończyć technikum. Mnie zabrali do wojska, on zdał maturę i poszedł do nowicjatu franciszkanów w Borkach Wielkich. Odwiedzałem go tam kilkakrotnie. Po wojsku również zdałem maturę i poszedłem śladem przyjaciela. Śluby zakonne złożyłem w 1989 r., a święcenia kapłańskiej otrzymałem we Wrocławiu od ks. bpa Rybaka 24 maja 1990 r.  Kazanie prymicyjne, jak również jubileuszowe teraz na Płoni, wygłosił właśnie o. Błażej.

Potem byłem w Prudniku Lasku. Już tam zgadałem się ze strażą pożarną. Odprawiałem dla nich msze św. W 1994 r. przyszedłem na Ziemię Raciborską; zostałem kapelanem Sióstr Franciszkanek Maryi Nieustającej Pomocy w Krzyżanowicach. Tam byłem przez szesnaście lat. Kiedyś jechałem stopem do Sudołu na zastępstwo. Przypadkowo zabrał mnie komendant Straży Pożarnej z Krzyżanowic. Pogadaliśmy i wciągnęli mnie jako członka do OSP. Ludzie patrzyli wpierw na mnie w mundurze nie dowierzając: „Dyć to farorz zomecki!”

– Słyszałem anegdotę, że Ojciec wyskoczył kiedyś z konfesjonału, bo usłyszał alarm pożarniczy i kobieta czekała trzy dni na ukończenie spowiedzi.

– To żart moich kolegów. Przede wszystkim jestem zawsze kapłanem. W Krzyżanowicach byłem kapelanem sióstr i ojcem duchownym dla dekanatu tworkowskiego. Zaczęto mnie jednak także  nazywać kapelanem straży. Długo nie miałem do tego żadnych tytułów. Strażacy zwrócili się do kurii biskupiej i dostałem nominację najpierw na kapelana OSP la gminy Krzyżanowice, a w 2005 r. dla Straży całego powiatu raciborskiego i to bez względu na granice diecezjalne.

W 1997 r. zrodziła się inicjatywa pielgrzymowania strażaków na Górę św. Anny. Od tego roku spotykają się tam corocznie w drugą niedzielę maja. Przewodzi im diecezjalny duszpasterz strażaków ks. Józef Urban z Opola, ale myśl pielgrzymki wyszła od strażaków Ziemi Raciborskiej, wspólnie z o. Adrianem OFM i jego ojcem śp. Erykiem Manderlą naczelnikiem OSP w Pietrowicach W.

– Jaka jest szczególna rola kapelana?

– Jestem na jubileuszach strażackich, zapraszają mnie do poświęcenia remizy strażackiej, nowych wozów, sztandarów. Są spotkania opłatkowe, zjazdy weteranów. Ostatnio OSP w Bieńkowicach obchodziła 110-lecie, w czerwcu w Gamowie strażacy będą święcić swe 90-lecie, połączone z poświęceniem nowego wozu. Zawsze działam w łączności z miejscowym  proboszczem.

– Czy był Ojciec też blisko ognia, brał udział w akcji?

– Gdy byłem w Krzyżanowicach brałem udział w akcjach. Byłem też przy ratowaniu ludzi i dobytku w czasie pamiętnej powodzi w 1997 r.

– Przy pożarze lasów rudzkich?

– W 1992 r. nie byłem jeszcze w powiecie raciborskim.

Co roku jednak 26 sierpnia składamy wieńce na miejscu śmierci dwóch strażników, którzy wtedy zginęli w płomieniach:  Andrzeja Kaczyny i Andrzeja Malinowskiego.


Z hymnu strażaków:
„Gdy trzeba – czuwamy po nocach,
Czy łuna na niebie nie wschodzi.
W ulewach i rwących potokach
Walczymy z żywiołem powodzi.
Rycerze Floriana – to my”.
Niech Tobie, Ojcze i twoim strażakom patronuje św. Florian!