Wikingowie w Nędzy
W stroju stylizowanym na IX – X wiek, z mieczem i tarczą w zasięgu ręki, powitał seniorów nauczyciel religii w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy Rafał Lincner.
Na spotkaniu na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, wspólnie z uczniem Tomaszem Lisem, wprowadzili słuchaczy w świat Wikingów. Tematem tym wcześniej grupa gimnazjalistów z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy: Szymon Augustyn (2b), Tomasz Lis (2a), Sebastian Kałus (2a), Grzegorz Sawoński (2a) i Dawid Komor (3b) zainteresowała młodzież szkolną prezentując na forum projekt gimnazjalny: „Wikingowie – kim byli, jak żyli, z kim walczyli?”
– Wikingowie to piraci, podbijający kawał świata, którzy bawili się zdobywaniem i odkrywaniem. Pomimo, że ich nazwę pochodzącą od staronordyckiego słowa vik – zatoka, odnieść można do ludzi żyjących z żeglugi, faktycznie to wojownicy, którzy podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym – tłumaczył historię skandynawskich piratów katecheta Rafał Lincer. Przypomniał też ich rolę mimowolnych odkrywców m.in. Ameryki.
Odzierał rzeczywistość z legend i mitów, które często pokutują w świadomości ludzi na temat Wikingów. Przypomniał ich najlepsze czasy, przypadające na lata 800 – 1050, a więc kiedy to w 793 r. Wikingowie złupili klasztor na algierskiej wyspie, aż po 1066 r., czyli śmierć króla Norwegii Haralda III. Ślady bytności Wikingów są również na terenie ziem polskich, w szczególności na obszarach Pomorza.
(ewa)