Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (1204) Data wydania: 09.06.15
Czytaj e-gazetę

Samorządność w rękach lokalnych społeczności

8 marca 1990 r. Sejm uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, dwa miesiące później, 27 maja odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe. O początkach, kiedy to sami Polacy mogli wziąć sprawy we własne ręce, w swej małej ojczyźnie, traktował wykład Pawła Serugi z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Katowicach.

W 25. rocznicę samorządności w Polsce, politolog starał się przybliżyć słuchaczom Śląskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Raciborzu znaczenie tego przełomowego momentu, w którym udało się ustanowić demokratyczne prawo do samostanowienia w sprawach dotyczących lokalnych społeczności.

– Interesujemy się tzw. wielką polityką, ogólnokrajową, międzynarodową, a często z punktu widzenia obywateli bliżej, bo w gminach i powiatach, decyduje się o tym, co najważniejsze dla naszego codziennego życia – tłumaczył.

Mówiąc o wolnym samorządzie, przypomniał, że to właśnie ćwierć wieku temu Polacy poczuli się jak w domu, ale nie za bardzo wiedzieli, jak ten dom urządzać. Dlatego tak ważna była pierwsza reforma samorządowa Jerzego Regulskiego – twórcy ustawy o samorządzie gminnym. – To jemu zawdzięczamy, że obywatele uzyskali dużą wolność w wyborze swoich władz w gminach – podkreślił Paweł Seruga.

Wybory 4 czerwca 1989 r. były przełomowe, ponieważ umożliwiły wybór do władz osób nie związanych z partią wtedy rządzącą. Nie były jednak w pełni wolnymi, bo tylko część miejsc w Sejmie zajęli posłowie opozycyjni, większość bo 65 proc. mandatów przypadła członkom PZPR i partii satelickich. Dopiero uchwalona 8 marca 1990 r. przez Sejm ustawa o samorządzie terytorialnym doprowadziła do w pełni demokratycznych wyborów. I właśnie te samorządowe były pierwszymi wolnymi wyborami – podkreślił wykładowca.

(ewa)

Obecnie na mapie polskiego samorządu jest 16 województw, 314 powiatów i 2478 gmin.