Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (1205) Data wydania: 16.06.15
Czytaj e-gazetę

Ostrów Tumski, Afrykarium i krasnoludki

Grupa naszych seniorów z Koła Racibórz – Centrum Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów wyruszyła na podbój Wrocławia.

Na pierwszy ogień poszedł Ostrów Tumski, tam oczekuje nas młody przewodnik – Piotr. To najstarsza dzielnica miasta bogata w zabytki, gotycka Katedra Św. Jana Chrzciciela, dwupoziomowy Kościół Św. Krzyża i Św. Bartłomieja, Kościoły Św. Idziego i Św. Marcina. W tym miejscu trzeba wspomnieć o epizodzie raciborskim związanym z Wrocławiem. Książę wrocławski Henryk IV Probus i biskup Tomasz II są w sporze. W jego wyniku biskup chroni się na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Książę nie daje za wygraną i próbuje zdobyć zamek. Następuje jednak nieoczekiwany zwrot, zawarta zostaje zgoda pomiędzy księciem a biskupem. Biskup z wdzięczności funduje kolegiatę przy Kaplicy Zamkowej w Raciborzu. Można więc przytoczyć przysłowie, gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta. Mieszkańcy Raciborza, na pamiątkę tego wydarzenia, fundują Statuę Zgody w pobliżu ulic Głubczyckiej i Mikołaja.

Idziemy dalej i dochodzimy do wrocławskiego rynku. Wspaniały gotycki ratusz, nieopodal pręgierz, budyneczki Jaś i Małgosia. Pomnik hrabiego Aleksandra Fredry. Po drodze spotykamy krasnoludki, których we Wrocławiu jest ponad 300. Zachwyciła nas wiedza i profesjonalizm naszego przewodnika. Ten młody człowiek, poza tym, że doskonale zna swoje miasto, to jeszcze potrafił w bardzo przystępny sposób o nim opowiadać. Emeryci, a w szczególności emerytki były nim zachwycone.

Następnie idziemy zwiedzać Panoramę Racławicką, dzieło Styki i Kossaka. Dzielimy się, część z nas Piotr zabiera na taras widokowy. Pozostaje jeszcze zoo, a dokładnie Afrykarium. Ostatnie wskazówki Piotra, dziękujemy mu, żegnamy się i wyruszamy na dwugodzinne zwiedzanie Afrykarium. Kończę na tym, bo trudno opisać to miejsce. Krótko mówiąc, to centrum Afryki we Wrocławiu. Pełni wrażeń wracamy do domu.

Janusz Loch