Nędza nie chce starzeć się w samotności
Życie emeryta może być nie tylko intensywne w mieście, ale również na prowincji. Wielość różnych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych stało się udziałem seniorów gminy Nędza. Spotkania oraz imprezy rocznicowe i okolicznościowe z myślą o najstarszych swych mieszkańcach organizuje Koło PZERiI, a dla najbardziej ambitnych i spragnionych wiedzy podwoje otworzył Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Spragnieni wrażeń
w gronie seniorów
Przed trzema laty, po kilkuletniej przerwie, koło emerytów i rencistów wznowiło swą działalność. Społeczność seniorów z 20 osób, rozrosła się do ok. 100 członków. Chętnych ciągle przybywa nie tylko z Nędzy, ale i okolicznych miejscowości. Trudno się dziwić, gdyż zarząd koła wraz z przewodniczącą Eleonorą Czekałą dokłada wszelkich starań, aby cykliczne spotkania były zawsze atrakcyjne i nieustannie przez osoby starsze oczekiwane.
Rodzinna atmosfera, stoły zastawione smacznymi daniami i ciastami, które zawsze przygotowują członkinie koła, a także różnorodny program artystyczny sprawiają, że świetlica przy OPS w Nędzy zawsze jest pełna.
Sposobnością do wspólnego biesiadowania są tak ważne okazje, jak m.in.: Dzień Babci i Dziadka, Dzień Kobiet i Mężczyzn, Dzień Matki i Ojca, Dzień Seniora czy wieczór opłatkowy. Z uroczystościami przeplatają się imprezy tematyczne, np. prelekcje z udziałem lekarza, farmaceuty czy policjantów w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo seniorów. Pani Eleonora, która sama uwielbia robótki ręczne, zachęca do nich członków koła. Seniorki zwykle w domu wykonują makatki, ozdoby cekinowe, przedmioty z wikliny i gliny, a także haftują i szydełkują. Na spotkaniach zaś prezentują swe prace wymieniając się doświadczeniami.
Atrakcją są też wycieczki organizowane m.in. do Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu, Krakowa i Łagiewnik, gdzie odbyła się uroczysta msza św. w Kaplicy Papieskiej Sanktuarium Jana Pawła II, Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga oraz Teatru Muzycznego w Gliwicach.
W uroczystościach koła swego udziału nie odmawiają przedstawiciele władz gminy i sołectwa. Gościem seniorów bywają: wójt Anna Iskała, sołtys Stefan Kurzydem oraz radni. Pani Eleonora docenia wparcie gminy, która nie tylko udostępnia miejsce na spotkania, ale też dofinansowuje działalność organizacji. Dobrze układa się współpraca ze Stowarzyszeniem Kobiet Aktywnych oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku, do których należy część emerytów.
Pamiętają o rodzicach
Dzień Matki i Ojca, to jedno z ważniejszych wydarzeń, przygotowane z dużym rozmachem z myślą o członkach koła. Ponad 70 seniorów tradycyjnie zebrało się w strażackiej świetlicy, by spędzić mile czas w dużym w gronie znajomych. Czekała na ich gorąca kolacja, lampka wina oraz kawa i ciasto, a czas umiliły występy dzieci i młodzieży uczestniczącej w muzycznych i tanecznych zajęciach Gminnego Centrum Kultury w Nędzy, pod kierunkiem Anny Dawidów i Violetty Cabaj.
Nie do przecenienia jest zaangażowanie pań, które wspierały Eleonorę Czekałę w przygotowaniach. Tym razem w organizację imprezy włączyły się: Anna Gądzikiewicz, Brygida Kostka, Maria Zoń, Anna Ziomko, Halina Szirdewan, Teresa Kasperczak, Krystyna Ślączka, Teresa Trompeta, Anna Kaszuba, Małgorzata Guc, Monika Wranik, Danuta Grzybowska i Lidia Tworuszka.
Świadomy emeryt spragniony wiedzy
Nie mniej ważna dla aktywnych emerytów jest edukacja, której podjął się Uniwersytet Trzeciego Wieku w Nędzy. Obecnie kończy się pierwszy rok akademicki, bogaty w liczne spotkania z ciekawymi ludźmi. Rozpoczęcie działalności uczelni przypadło na przedostatni miesiąc minionego roku, kiedy to zainaugurowano rok akademicki uniwersytetu dla seniorów przy GCK w Nędzy. 7 listopada, uroczyste ślubowanie złożyło 27 jego słuchaczy, a jego tekst odczytała wiceprezes uczelni Eleonora Czekała. Karty słuchacza następnie wręczyła wójt gminy Anna Iskała wraz z prezesem uniwersytetu Adamem Grzybowskim.
Słuchacze mogli wziąć udział w różnych wykładach, m.in. na temat historii Nędzy i okolicznych sołectw, którą przedstawił polonista i lokalny historyk Krystian Okręt, w podróż po Australii zabrał seniorów Paweł Ożóg z Fundacji Viribus Unitis w Katowicach, a w świat Wikingów – nauczyciel religii w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Nędzy Rafał Lincer wraz z gimnazjalistą Tomaszem Lisem. Z dziedziny medycyny i zdrowia, do badania wzroku zachęcał optometrysta Marek Gądzikiewicz, a jak korzystać z pomocy ratowników medycznych i kiedy należy wezwać pogotowie ratunkowe poinformował ratownik medyczny Grzegorz Iwaneczko. Praktyczny wymiar miało natomiast spotkanie z trenerem karate, sensei Grzegorzem Wachowskim, który pokazał, jak senior możne obronić się przed atakiem przestępców ulicznych.
(ewa)