Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac - radca prawny
Dbającemu o swoje interesy nie dzieje się krzywda
(„Volenti non fit iniuria”)
Alimenty na dorosłe dziecko
W sprawach alimentacyjnych często dochodzi do wątpliwości, jak długo rodzic powinien płacić alimenty na dorosłe dziecko. Żeby móc odpowiedzieć na to pytanie trzeba zdać sobie sprawę z tego, że o obowiązku płacenia alimentów nie decyduje ani wiek dziecka, ani skończenie pewnego etapu nauki. Istotna jest możliwość samodzielnego utrzymywania się przez dziecko. Dopóki więc dziecko uczy się i nie ma możliwości podjęcia pracy, a dochody z majątku dziecka nie pozwalają na jego utrzymanie dopóty obowiązek alimentacyjny trwa.
W przypadku jednak, gdy obowiązek alimentacyjny względem pełnoletniego dziecka łączy się z nadmiernym uszczerbkiem dla rodzica (tzn. rodzic pozbawiony jest z tego powodu środków na zaspokojenie swoich potrzeb) lub dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się istnieje możliwość uchylenia się od tego obowiązku. Ale zawsze o uchyleniu obowiązku alimentacyjnego decyduje sąd, a nie rodzic! Rodzic musi wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego.
Ważne!
Pamiętaj, z dniem uzyskania pełnoletności przez dziecko matka (lub ojciec) uprawniona na mocy orzeczenia sądu do odbioru alimentów przestaje być przedstawicielem ustawowym dziecka. Uprawnionym do ich odbioru jest samo dziecko. Również gdy pozew o alimenty składany jest po pełnoletności – składa go dziecko a nie rodzic.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl