Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 38 (1218) Data wydania: 22.09.15
Czytaj e-gazetę

Zbiórka używanej odzieży. Szczytny cel czy prosty biznes?

Polityka. Radny miejski stawia mocne oskarżenia, choć brak mu twardych dowodów. Leszek Szczasny chce by magistrat przestrzegał raciborzan przed wyrzucaniem starych ubrań do ulicznych kontenerów.

Już w czerwcu zapytał w magistracie o te kontenery. Są opatrzone znakiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Ciekawiło go kto jest właścicielem pojemników, czy zebrana z nich odzież jest sprzedawana i jak wykorzystywane są pieniądze z tej sprzedaży? – Firmy robią na tym biznes – przekonywał na sesji. Apelował by w Raciborzu zaniechać „takiego procederu” albo rzetelnie poinformować mieszkańców, że „ktoś zarabia pieniądze na tej akcji”. – Ludzie są przekonani, że wrzucając tam odzież, czasem mało używaną, pomagają potrzebującym – uważa rajca.

Urzędnicy z Batorego twierdzą, że postępują zgodnie z przepisami – są zobowiązani zebrać śmieci z terenu Raciborza. Przedsiębiorstwo Komunalne współpracuje tu z firmą Wtórpol, potentatem w recyklingu odzieży. To partner PCK.

Dyskusja jaką radny Szczasny wywołał na ostatniej sesji miała burzliwy przebieg. – To gdzie trafiają odpady z kontenerów średnio mnie interesuje – nadmienił prezydent Mirosław Lenk. – Naprawdę? To przykro mi – mówił Szczasny.

Dla zastępcy włodarza sprawa jest prosta. – A gdzie trafia szkło, metal? – dopytywał Wojciech Krzyżek, wskazując, że na rynku działają firmy zajmujące się różnymi odpadami. Radnego strofował przewodniczący Henryk Mainusz. – Pan ma na myśli pojemniki z Czerwonym Krzyżem? Proszę pytać bezpośrednio te instytucje co robią z zawartością – radził. Szef komisji rewizyjnej Wiesław Szczygielski mówił, że do kubłów wkłada to, co jest mu niepotrzebne i ten kto to zbiera niech robi z tym co tam chce. – Robi pan z tego wykład, a my tracimy czas. To są śmieci – podsumował.

– Ludzie są oszukiwani. Wyrzucają ubrania, a ktoś robi na tym biznes. Miasto nie powinno na to pozwalać. Pokażmy alternatywną drogę rozwiązywania problemu. Uświadamiajmy ludzi – apelował do władz Leszek Szczasny. Na sesji zapewniał zgromadzonych, że dzwonił do PCK, Wtórpolu i PK i nigdzie nie mógł uzyskać odpowiedzi na swoje wątpliwości. My również zadaliśmy pytania o losy odpadów z kontenerów. Ani z PCK, ani z Wtórpolu nie dostaliśmy odpowiedzi.

– Nie pozwólmy na robienie ludziom wody z mózgu. To paskudne, perfidne oszukiwanie – stwierdził w końcu radny Szczasny. W. Krzyżek poradził mu aby sprawę zgłosił do prokuratury. – Zrobię tak jak ją zbadam – zapewnił.

(ma.w)


RIPOK rozwiąże problem od 1 stycznia
Mirosław Lenk, prezydent Raciborza


Myślę, że pan Leszek nie mógł się pogodzić, że PCK daje swój krzyż do robienia biznesu przedsiębiorcy, który zarabia na odzieży. Co z nią robi? To co robią firmy zbierające plastiki czy szkło. Alternatywa? Miasto musi się wykazać zbiórką odpadu. Jak go nie zbierzemy to zapłacimy karę. Problem rozwiąże instalacja Empolu budowana na Dębiczu, tzw. RIPOK. Cała zebrana odzież musi tam trafić. To oni wyselekcjonują, to oni uznają co nadaje się do wtórnego użycia, bo to będzie ich odpad. Dziś robi to Wtórpol, partner PK. Strumień śmieci musi przejść przez RIPOK. Empol wysegreguje, ale nie pod kątem charytatywnym bo to jest biznes.