Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (1221) Data wydania: 13.10.15
Czytaj e-gazetę

Dzieje gminy w datach

Gmina Krzyżanowice – Raport specjalny

240 000 – 180 000 lat p.n.e.
Narzędzia kamienne, datowane na ten okres odkryto na terenie gminy Krzyżanowice, w okolicach Bieńkowic, Bolesławia, Krzyżanowic i Tworkowa.

1 300 – 500 p.n.e.
Z tych lat pochodzi cmentarzysko urn z prochami zmarłych, odkryte w Krzyżanowicach podczas wykopalisk archeologicznych w 1936 roku.

XII – XIV wiek
Z tego okresu pochodzą pierwsze pisemne wzmianki o większości wsi, wchodzących w skład gminy Krzyżanowice.

1633 – 1644
W tych latach końcowego okresu wojny trzydziestoletniej wojska szwedzkie i duńskie niszczyły wsie na terenie obecnej gminy Krzyżanowice.

1645 – 1666
Wówczas ziemią krzyżanowicką mądrze zarządzali polscy królowie z dynastii Wazów.

1811 rok
Odnotowano wówczas rozruchy antyfeudalne w Tworkowie, które miały charakter buntów chłopskich.

1847 rok
Wybudowano linię kolejową z Raciborza do Bohumina – przez Tworków, Krzyżanowice, Roszków i Chałupki.

20 marca 1921 roku
Decyzją mocarstw zwycięskiej koalicji wszystkie wsie wchodzące dzisiaj w skład gminy Krzyżanowice przyznano państwu niemieckiemu.

1945 rok
Jednostki armii radzieckiej z pomocą czechosłowackiej brygady pancernej zajęły obszar Krzyżanowic. Wiele gospodarstw zostało wtedy zniszczonych.

1950 rok
Reforma administracyjna, gmina Krzyżanowice znalazła się na terenie nowo utworzonego województwa opolskiego.

1955 rok
W wyniku kolejnej reorganizacji, zlikwidowano gminę Krzyżanowice i utworzono trzy Gromadzkie Rady Narodowe: w Chałupkach, Krzyżanowicach i Tworkowie. Działały one aż do 31 grudnia 1972 roku, kiedy zostały rozwiązane, a w ich miejsce powstała ponownie gmina Krzyżanowice.

21 sierpnia 1968 roku
Wojska radzieckie przejeżdżały przez terytorium gminy Krzyżanowice do Czechosłowacji, aby stłumić tzw. „praską wiosnę”. Nie doszło wtedy do wojny, czego się powszechnie obawiano, ale mieszkańcy ulegli panice i zaczęli masowo wykupywać żywność ze sklepów.

1975 rok
Gminy została wyłączona z województwa opolskiego i weszła w skład województwa katowickiego. W 1999 roku, gminę przyłączono do województwa śląskiego.