Chroń swoje dziecko przed wszawicą
W jednej z rybnickich szkół panuje epidemia wszawicy. Jak jest w powiecie raciborskim?
Do naszych redakcyjnych kolegów z „Tygodnika Rybnickiego” zgłosiła się zaniepokojona matka ucznia Szkoły Podstawowej Nr 11 w Rybniku. – W szkole od dwóch miesięcy panuje wszawica. Sprawę zgłaszałam kilkukrotnie do dyrekcji, odpowiedzią było „nic nie mogę z tym, higienistka się przejdzie po klasach i oglądnie włosy – napisała Czytelniczka prosząc o interwencję. Postanowiliśmy sprawdzić, czy podobny problem dotyczy również szkół w powiecie raciborskim.
Problem opanowany
Zwróciliśmy się ze stosownym zapytaniem do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu. I choć wszawica nie znajduje się w wykazie chorób objętych programowymi działaniami tej instytucji, to właśnie do sanepidu zgłaszają się zaniepokojeni rodzice.
W tym roku szkolnym (od 1 września 2015 roku) pracownicy sanepidu otrzymali dwa zgłoszenia tego typu. – Z posiadanych aktualnie informacji wynika, iż zaistniały problem w obu placówkach został wyeliminowany – mówi Anna Lach-Głogiewicz, pracownik sekcji higieny dzieci i młodzieży PSSE w Raciborzu.
Podatne dzieci i młodzież
Na wszawicę głowową podatne są przede wszystkim dzieci i młodzież, który przebywają w skupiskach – żłobku, przedszkolu, szkole. A. Lach-Głogiewicz podkreśla, że wszawica nie jest wyłącznie oznaką braku higieny.
Aby ustrzec dziecko przed wszawicą należy przestrzegać kilku prostych zasad – mycie oraz kontrola skóry głowy i włosów, codzienne czesanie i szczotkowanie, używanie wyłącznie osobistych przyborów (więcej informacji w ramce obok).
Jak leczyć?
– W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) lub wszy we włosach należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja – wyjaśnia A. Lach-Głogiewicz, dodając, że kuracji powinni poddać się wszyscy domownicy. O zachorowaniu należy również poinformować wychowawcę lub szkolną pielęgniarkę.
Tytułem uzupełnienia dodajmy, że szampony i inne produkty „przeciwko wszom” nie zabezpieczają przed zakażeniem i nie powinny być używane jako środek zapobiegawczy.
(żet)
Przed wszawicą chroni:
• codziennie czesanie i szczotkowanie włosów,
• mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb (nie rzadziej niż raz w tygodniu)
• systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów
• używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych (szczotek, grzebieni, spinek)
• związywanie długich włosów (w sytuacjach narażania się na bliski kontakt z innymi osobami, np. treningi sportowe, zajęcia edukacyjne, rekreacja grupowa) lub utrzymywanie krótkich włosów ułatwiających pielęgnację skóry głowy