Smog w Raciborzu. Czy oddychamy zatrutym powietrzem?
Mieszkańcy Raciborza są zagrożeni smogiem – ogłasza Raciborski Alarm Smogowy. To projekt stworzony przez stowarzyszenie Nasze Miasto. Apeluje o stację pomiaru zanieczyszczeń powietrza w mieście.
W Raciborzu brakuje danych o rzeczywistych stężeniach pyłu PM10 czy benzo(a)pirenu w tutejszym powietrzu. Stacja ich pomiaru u nas nie istnieje (w przeszłości takowa działała w Studziennej). Teraz najbliższe znajdują się w Wodzisławiu Śląskim i Rybniku.
Pył PM 10 to szkodliwe drobiny unoszące się w powietrzu, które dostają się do ludzkich płuc i powodują trudności z oddychaniem, schorzenia alergiczne oraz infekcje układu oddechowego. Dłuższe narażanie na kontakt z pyłem zwiększa ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe. Przekroczenia pyłu zawieszonego to na ziemi wodzisławskiej i rybnickiej norma. Te dane dotyczą także raciborszczyzny. – Punkty pomiarowe znajdują się w bliskiej odległości od Raciborza. Wyniki tych badań są miarodajne również dla naszego terenu – oznajmił na ostatniej sesji rady powiatu Krzysztof Sporny, szef komórki starostwa, która zajmuje się ochroną środowiska.
Sporny wystąpił przed radą powiatu bo temat zanieczyszczonego powietrza podjęli radni Dawid Wacławczyk i Dominik Konieczny. Pierwszy nie krył irytacji postawą starosty Ryszarda Winiarskiego, do którego zwrócono się z apelem o zakup sprzętu mierzącego poziom zanieczyszczeń. Koszt oszacowano na jakieś 60 tys. zł. Padły sugestie, by wydatkiem podzielić się z magistratem. – Rok temu o tym mówiłem. Do dziś nie ma efektów – podkreślał Wacławczyk. Z dezaprobatą wyraził się o ćwiczeniach sportowych, które odbywają się na „świeżym” powietrzu. A takie imprezy jak bieg uliczny określił jako działania zagrażające zdrowiu ludzkiemu.
Dlatego społecznicy z Naszego Miasta wzięli sprawę we własne ręce. Raciborski Alarm Smogowy na początku stycznia sprowadzi do Raciborza – dzięki współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym – mobilną stację pomiarową i będzie na bieżąco monitorował zawartość szkodliwych substancji w powietrzu i informował mieszkańców o zagrożeniu.
Warto wspomnieć, że w istotnym dokumencie przygotowany przez samorząd miejski w ostatnim czasie – Aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Racibórz do roku 2020 pojawia się zapis: „W odniesieniu do podstawowych zanieczyszczeń powietrza w Raciborzu obserwuje się przekroczenia dopuszczalnych wysokości stężeń rocznych dla fenolu, benzo(a)pirenu i pyłu zawieszonego. Diagnoza jest, potrzeba działań naprawczych.
(r)
4 cele alarmu smogowego
• informowanie o zagrożeniach dla zdrowia i życia wynikających z przekraczania dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń powietrza,
• budowa stacji pomiarowej w Raciborzu, która pozwoli monitorować sytuację i ostrzegać mieszkańców o szczególnych zagrożeniach dla zdrowia
• domaganie się od władz samorządowych konkretnych działań ograniczających zjawisko niskiej emisji
• edukowanie w zakresie zdrowotnych i społecznych konsekwencji zanieczyszczenia powietrza