Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (1230) Data wydania: 15.12.15
Czytaj e-gazetę

Ćwiczenie czyni mistrza

Nie ma nauki zawodu bez zajęć praktycznych

Podczas zajęć w pracowniach chłopcy opanowują podstawowe umiejętności, które przydadzą im się w przyszłości.

Dużą wagę do zajęć praktycznych przykładają nauczyciele Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 „Mechanik” w Raciborzu. Obecnie rola praktyki jest tym donioślejsza, że młodzi ludzie w coraz mniejszym stopniu majsterkują w domu.

– Chłopcy z miasta mają coraz mniejszy kontakt z narzędziami, dlatego zdarza się, że na samym początku musimy ich nauczyć posługiwania się kombinerkami czy młotkiem – mówi Konrad Hajdasz, nauczyciel przedmiotów elektrycznych w „Mechaniku”, dodając, że na ogół lepiej przygotowana do zajęć praktycznych jest młodzież ze wsi, gdzie przy gospodarstwie używa się tych narzędzi częściej.

Sprawdziliśmy jak przebiegają takie zajęcia w praktyce, wybierając się na lekcje klasy 2d, gdzie przyszli mechatronicy pod okiem nauczyciela konstruowali układy stycznikowe z podtrzymaniem czasowym. Zadanie nie było trudne, ale wymagało od chłopców nieco pomyślunku. – Robiliśmy już wcześniej coś podobnego, ale teraz musimy dowiedzieć się jak działa nowa „czasówka”, pomierzyć, posprawdzać, żeby dobrze wykonać ćwiczenie – powiedział nam Natan Przybyła, uczeń. – Poprzez takie ćwiczenia młodzież sprawdza teorię w praktyce – dodaje K. Hajdasz.

Na opanowanie podstawowych umiejętności praktycznych młodzież nie ma – jak kiedyś – pięciu lat, a zaledwie trzy i pół roku. – Przedmioty w czwartej klasie technikum kończą się w połowie roku szkolnego – po pierwszym semestrze, a w ich miejsce w drugim semestrze wchodzą przedmioty ogólnokształcące. Tak wygląda obecny cykl kształcenia, który wiąże się również z terminami egzaminów zawodowych, które przeprowadzane są w styczniu i w lutym – mówi Marek Chrobok, zastępca dyrektora „Mechanika”. Kadra z sentymentem spogląda więc w przeszłość, gdy godzin przeznaczonych na zajęcia praktyczne było o wiele więcej. Jednak – jak mówi K. Hajdasz – kto chce, również teraz zdąży się nauczyć tego co potrzeba.

Wojtek Żołneczko