Czy powinniśmy świętować Dzień Żołnierzy Wyklętych, a jeśli tak, to jak?
DEBATA NOWIN
Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to wciąż nowe, niezakorzenione jeszcze w powszechnej świadomości święto państwowe. Kim byli Żołnierze Wyklęci? Czy warto o nich pamiętać? Skąd biorą się kontrowersje na ich temat? – te pytania co roku maglowane są przez media w okolicach 1 marca. Odpowiedzi padają różne. Postanowiliśmy sprawdzić, co o obchodach Dnia Żołnierzy Wyklętych uważają lokalni przedsiębiorcy, historycy, nauczyciele, ludzie kultury.
Jeśli nie będziemy czcić Żołnierzy Wyklętych w dniu ich święta, to jaki przykład damy młodszemu pokoleniu, które zajmie nasze miejsce?
Joanna Maksym-Benczew – dyrektor RCK
Dzieje Żołnierzy Wyklętych to historie chwalebne zwykłych, prostych ludzi. To byli ludzie tacy jak my, którzy w godzinie próby okazali się herosami.
Jarosław Rzehak – były nauczyciel historii
Tę zakłamaną przez 50 lat historię trzeba odkłamać, żeby już nigdy ktoś nie poważył się stłamsić i zdusić ludzi w taki sposób, skazać ich na zapomnienie.
Dariusz Malinowski – dyrektor gimnazjum nr 5
Trzeba przekonać młode pokolenie, że warto pamiętać o Żołnierzach Wyklętych – warto ich uczcić, warto wziąć ich sobie za wzór.
Dariusz Biel – przedsiębiorca
Jeśli przywracamy pamięć o Eichendorffie i wielu innych osobach, to czemu mielibyśmy pominąć Żołnierzy Wyklętych?
Beno Benczew – historyk IPN
Żołnierze Wyklęci umiłowali wolność – tę szczególną dla narodu polskiego wartość, o którą warto walczyć.
Dariusz Polowy – przedsiębiorca
Cytaty stanowią jedynie zapowiedź obszernej relacji z debaty, którą opublikujemy w przyszłym wydaniu „Nowin Raciborskich” (16 lutego)
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych Racibórz 2016
27 lutego, godz. 18.00 – koncert „Podziemna Armia Powraca” w DK Strzecha (Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk)J
2 marca, godz. 17.00 – spotkanie z Kajetanem Rajskim w bibliotece przy ul. Kasprowicza (rozmowa o książce „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych)
4 marca, godz. 17.00 – wieczornica w Gimnazjum nr 5 z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
5 marca, godz. 11.00 – rozpoczęcie obchodów na Zamku Piastowskim w Raciborzu (hymn, oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętych i weteranom), inscenizacja historyczna na dziedzińcu zamku (odbicie więźnia z rąk bezpieki)
5 marca, godz. 12.00 – piknik patriotyczny na zamku (kuchnia polowa, strzelnica asg, konkursy dla dzieci i dorosłych, grupy rekonstrukcji historycznej, pokaz byłych żołnierzy jednostek specjalnych)
6 marca, godz. 12.00 – msza święta z asystą Straży Granicznej w kościele Wniebowzięcia NMP
6 marca, godz. 17.00 – koncert trio skrzypcowego Apassionatto w DK Strzecha ku czci Żołnierzy Wyklętych (polskie pieśni i melodie; o godz. 17.45 antrakt z poczęstunkiem)
6 marca, godz. 18.30 – seans filmowy „Jack Strong” w DK Strzecha