Szkoła to serce wioski
Samborowice. 14 czerwca w Zespole Szkolno-Przedszkolnym zorganizowano uroczystości z okazji 70. rocznicy powojennej historii szkoły.
Początek funkcjonowania placówki datuje się na 1929 r. Wojna zniszczyła budynek a odbudową „kaganka oświaty” w wiosce zajmował się Marian Kozłowski wraz z mieszkańcami. Pierwszy dzwonek po wojnie zabrzmiał 15 października 1945 r. W klasach zasiadło 120 uczniów. Lekcje nauki języka polskiego były prowadzone na początku jako lekcje języka obcego. Według przekazów, w ówczesnych Samborowicach niemal wszyscy mówili po niemiecku i część gwarą morawską. W latach 70-tych szkoła wchodzi w skład Zbiorczej Szkoły Gminnej w Pietrowicach Wielkich. Po niespełna dekadzie znów odzyskuje samodzielność. Dziś w szkole działa sześć klas, w których naukę pobiera 70 dzieci z Samborowic, Lekartowa i Cyprzanowa. Szkoła stała się sercem wioski. Wiele słów podziękowania skierowano do obecnych władz samorządowych. Wójt Andrzej Wawrzynek dziękował z kolei kadrze za trud włożony w wychowanie nowych pokoleń. Sołtys Adrian Niewiera przyznał, że pamięta czasy kiedy sam się tu uczył i nadal się tu dobrze czuje. Magdalena Strzelczyk, dyrektor Regionalnych Placówek Opiekuńczo-Terapeutycznych, których podopieczni uczą się w szkole, dziękowała za ciepłe przyjęcie dzieci z domów dziecka i za możliwość współtworzenia dobrej atmosfery. Prof. Gabriela Kapica z raciborskiego PWSZ, której kariera zawodowa rozpoczynała się w samborowickiej szkole przypomniała, jak jako młoda kresowianka znalazła tu drugi dom i wyjątkowych ludzi. Radziła doceniać i kultywować lokalność małej placówki, wyliczając jej liczne zalety. – Dzisiejszy jubileusz, to akt hołdu wobec, przednich pokoleń, ale też spojrzenie ku przyszłości – mówiła. Dyrektor szkoły, Alfreda Staniek odebrała od wszystkich kwiaty i wspólnie z kadrą oprowadzała gości po budynku. Zebrani wpisywali się do kroniki i pod spojrzeniami uczniów, spoglądających ze starych zdjęć wywieszonych na ścianie, zjedli szkolny obiad.
(woj)
Podczas apelu przypomniano nauczycieli samborowickiej szkoły, którzy odeszli. Wśród nich: Marian Kozłowski, Alojzy Sitek, Alina Barancewicz, Michał Bryliński, Emilia Bogacz, Danuta Kocjan, Leokadia Barancewicz, ks. Franciszek Wala, Urszula Sadowska, Werner Gawełek, Dorota Hergesell.