ALLchemia, czyli przez zabawę do nauki
W projekcie ALLchemia realizowanym między innymi przez Raciborskie Centrum Kultury, gminę Rudnik oraz Miasto Krawarz każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
W minioną niedzielę w ruinach zamku w Łubowicach odbyły się ostatnie polskie wydarzenia organizowane w ramach przedsięwzięcia. Przygotowano atrakcje zarówno dla najmłodszych jak i ich rodziców. Całość promowano kilkoma kluczowymi słowami: nauka, zabawa i sztuka. Nie zabrakło żadnego z tych elementów.
– Celem projektu jest stworzenie płaszczyzny, na której możliwa jest integracja polsko-czeska. Chcemy ją osiągnąć dzięki wspólnej nauce, zabawie oraz obcowaniu ze sztuką. Kluczową postacią jest Michał Sędziwój – najbardziej znany alchemik XVII wieku – tłumaczą organizatorzy, dodając, że od startu projektu, czyli pierwszego września, po obu stronach granicy odbywają się liczne przedsięwzięcia, w tym wykłady, pokazy oraz warsztaty. – Swoją ofertę kierujemy szczególnie do rodzin. Dlatego wszelkie atrakcje przygotowujemy w taki sposób, aby spodobały się dzieciom, ale i dorosłym. Wszystkie wydarzenia zawierają elementy alchemii, która z kolei czerpie z fizyki, chemii, sztuki, medycyny, astrologii czy psychologii – mówią pomysłodawcy akcji.
W sobotę w sali kameralnej RCK DK „Strzecha” odbył się koncert uczestników warsztatów literacko-muzycznych – „Alchemia słowa”. Godzinę później na scenie pojawiła się Orkiestra Jednej Góry „Matragona”.
Zwieńczeniem polskiego wkładu w projekt były niedzielne wydarzenia w Łubowicach, gdzie odwiedzający mogli obejrzeć wystawę dotyczącą Josefa von Eichendorffa i Michała Sędziwoja. Następnie zaproszono gości na spektakl w wykonaniu iluzjonistów „Kreators” pt. Sztukmistrz, który pokazał widzom tajemniczy i niesamowity świat wielkich mistrzów magii, mroczne historie i najbardziej strzeżone sekrety.
Jednym z najciekawszych punktów programu był ten poświęcony kosmosowi. Dawid Barteczko oraz Michał Witek z Astrohunters na swoim stoisku plenerowym zaprezentowali kolekcję meteorytów, przeprowadzili doświadczenie polegające na badaniu właściwości magnetycznych kosmicznych skał, opowiedzieli o kosmosie oraz pokazali zdjęcia i filmy własnego autorstwa. Najmłodszym najbardziej przypadła do gustu możliwość obserwacji słońca przez lunetę oraz krótki wykład na temat budowy specjalistycznego sprzętu obserwacyjnego.
MAD