Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48 (1278) Data wydania: 29.11.16
Czytaj e-gazetę

Wiedział, że jest w jej typie

Wiedział, że jest w jej typie

Henryka i Paweł Markowie z Grzegorzowic byli jedną spośród pięciu par z terenu gminy Rudnik, które w tym roku odznaczył medalem za 50 lat małżeństwa prezydent RP. Na ślubnym kobiercu stanęli dokładnie 30 lipca 1966 r. Tego dnia światowe telewizje były jednak skierowane na boisko, gdyż akurat odbywał się finał piłkarskich Mistrzostw Świata, w którym Anglia wygrała z Niemcami 4:2. W Polsce głośno było zaś o niedawnym aresztowaniu Karola Kota, znanego również jako „Wampir z Krakowa”, którego następnie oskarżono i skazano za zamordowanie 2 osób, 10 prób zabójstwa oraz 4 podpalenia.

Tymczasem młoda para, z dala od sensacji, zaczynała układać sobie życie. Po ślubie zamieszkali w Stargardzie Szczecińskim, gdyż to tu splotły się ich drogi życia. Paweł, pochodzący z Grzegorzowic, odbywał tu służbę wojskową. Henryka była w odwiedzinach u rodziny w Marianowie, gdzie akurat oboje trafili na potańcówkę. – Dowiedziałem się od kolegi, że jestem w typie Henryki – mówi szeptem pan Paweł. Jeden, drugi taniec i było wiadomo, że coś z tego będzie. Ślub wzięli po roku znajomości i wkrótce przyjechali na Śląsk, gdzie osiedli na gospodarstwie pana młodego. Paweł znalazł jednak pracę na kopalni w Gliwicach. Henryka wywodząca się z gospodarskiej rodziny zajęła się budową domowego ogniska i wychowywaniem dzieci. – Do tego wcale nie znałam śląskiej gwary, przez co było wiele nieporozumień. Mówili np. na stojące snopki słomy po żniwach, że to „panny stoją”, a ja się zastanawiałam gdzie te panny, przecież powinny mieć co najmniej kapelusz! – wspomina z uśmiechem pani Henryka.

Markowie doczekali się dwóch córek i syna, pięciu wnuczek i czterech wnuków. Dziś wolny czas spędzają ma działce i ogródku, który im zapewnia niemal całkowitą niezależność i zdrową żywność. Z owoców Henryka nadal piecze ciasta, które wciąż uwielbia jej mąż. Wspólną harmonię życia zawdzięczają temu, że nigdy nie chcieli się wtrącać w czyjeś sprawy, a swoje problemy rozwiązywali między sobą i pozostawiali w domu. (woj)