Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 50 (1280) Data wydania: 13.12.16
Czytaj e-gazetę

400 szopek na 400 mieszkańców Roszkowa

Na cały tydzień Roszków zamienia się w świąteczną stolicę gminy Krzyżanowice, gdyż właśnie tam podziwiać można niespotykaną nigdzie indziej, pierwszą ekspozycję szopek bożonarodzeniowych. 400 betlejemek na 400 mieszkańców, to pomysł Marii Riedel realizowany wspólnie z rodzinami, a wspierany przez proboszcza ks. Andrzeja Morawca oraz sołtysa Józefa Stasia.

W miejscowej świetlicy wystawiono więc tyle szopek, ilu mieszkańców liczy Roszków, a ponieważ żyją tam 404 osoby, dziś można podziwiać aż 410 roszkowskich stajenek. Pomysłem Marię Riedel zaraził Jiři Čvešper z czeskiego stowarzyszenia szopkarzy, członek Światowej Federacji Betlejemskiej w Rzymie. To dzięki niemu, jak podkreśla roszkowska radna, przez kilkanaście lat tworzone w podkrzyżanowickiej miejscowości betlejemki trafiały na wystawy m.in. do Ostrawy, Ciechowic i Raciborza.

Tak niezwykłą kolekcję udało się zebrać dzięki zaangażowaniu wielu roszkowian, chętnie udostępniających swoje domowe szopki, ale także najmłodszym, którzy od stycznia pracowicie spędzali czas na warsztatach, wykonując betlejemki w przeróżnych technikach plastycznych, poczynając od papieru, kończąc na makaronie. Najstarsza prezentowana betlejemka była własnością poprzedniego sołtysa Franciszka Paskudy. Przed 80 laty wykonał ją miejscowy stolarz, dla kilkuletniego wówczas chłopca, aby nieco uśmierzyć ból po stracie matki. Dziś przekazywana jest z pokolenie na pokolenie. Przed około 40 laty szopkę dla syna zrobił też mąż pani Marii. Pięknie prezentują się postaci w betlejemce kościelnej, którą tworzą figurki pochodzące z kilku stajenek. Specjalnie na wystawę swoją, ręcznie wykonaną szopkę przesłali mieszkańcy z zaprzyjaźnionego Roszkowa w Wielkopolsce. W Roszkowie można oglądać także szopki przywiezione z Kuby, Czech, Holandii, Malty i Neapolu. Dzieci z świetlicy natomiast na tę okazję wspólnie wykonały szopkę w stylu krakowskim.

– Widzę, że franciszkańska tradycja nie zaginęła. Niewiele osób dziś wie, ze choinka jest zdecydowanie późniejszym zwyczajem niż ustawianie betlejemek w domu – cieszy się, że zwyczaj kontynuowany jest przez dzieci i wnuki, etnograf Julita Ćwikła reprezentująca Muzeum w Raciborzu.

W podziękowaniu za pomoc w zorganizowaniu pięknej wystawy, Maria Riedel nagrodziła osoby, które udostępniły swe szopki, a także dzieci pracowicie spędzające czas nad ich wykonywaniem. Ukoronowaniem wystawy była wigilia dla osób starszych i samotnych w nastroju świątecznym, dopełniona występami artystycznymi młodzieży.

Szopki betelejemskie w Roszkowie można oglądać przez cały tydzień, w godz. 16.00-20.00, a na zakończenie w sobotę, 17 grudnia odbędzie się przedświąteczne spotkanie połączone z degustacją grzanego wina i występami wodzisławskiej kapeli rodziny Borkowskich.

(ewa)