Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (1284) Data wydania: 10.01.17
Czytaj e-gazetę

Nowe złoża piasku

Turze, Siedliska. Na terenie dwóch sołectw gminy odkryto kolejne złoża kruszyw.

Tuż obok terenu, z którego piasek wydobywa kopalnia Kotlarnia. Zgodnie z przepisami, jeśli takie złoża zostaną odkryte, to w ciągu dwóch lat od ich ujawnienia należy je wprowadzić do dokumentacji planistycznej. To obligatoryjne. Inną sprawą jest bowiem, czy zostanie wydana zgoda na wydobycie na nowo ujawnionych złożach.

Rada gminy Kuźnia Raciborska niemal jednogłośnie zdecydowała o wpisaniu nowych złóż do planu zagospodarowania przestrzennego wymienionych sołectw. Jedyny, wyrażając sprzeciw, rękę podniósł radny Manfred Wrona. Na obradach rady byli obecni przedstawiciele Kotlarni, lecz nie zabierali głosu, a jedynie obserwowali przebieg sesji.

Kilka lat temu kopalnia weszła z wydobyciem na tereny, gdzie nie miała pozwolenia na fedrowanie. Gdy sprawa wyszła na jaw tłumaczyli to niedopatrzeniem. Ówczesna rada, której przewodził M. Wrona zastanawiała się nad konsekwencjami tego stanu rzeczy. Kopalni groziło odebranie koncesji. Gmina miała też możliwość dostosowania planów i map do stanu faktycznego. Obawiano się jednak, że stworzy to precedens, po którym nikt nie będzie na poważnie traktować dokumentów planistycznych. Przyszyły wybory, zmieniła się władza, a nowy burmistrz postanowił nakreślić grubą kreskę i próbować wykorzystać sytuację. Udało się dogadać z kopalnią, że w zamian za przychylne stanowisko gminy i dokonanie zmian w planach, dołoży ona do remontu drogi, po której często jeżdżą załadowane piaskiem wielkie ciężarówki. Burmistrz tłumaczył wówczas, że kopalnia pomimo błędu ma swoje pozytywne strony – np. zatrudnia około 10 mieszkańców gminy zaś wydobyty piasek służy do budowy dróg.

Nie ma już tak mocnego lobby w samorządzie, które przeciwstawiało się rozwojowi wydobycia kruszyw na terenie gminy. Podnoszono wówczas, że poza niszczeniem dróg wydobycie negatywnie wpływa na środowisko m.in. poprzez obniżenie wód gruntowych. Obecnie nie ma już takiego nacisku na krajobraz i środowisko, zaś zachodnia część gminy ma być sukcesywnie odbudowywana gospodarczo. Kopalnia dobrze wpisuje się w tą wizję.

Jaskółką świadczącą o dalszych perspektywach wydobycia w okolicy jest niedawna decyzja rady gminy w Nędzy, która za 360 tys. zł sprzedała dwa hektary gruntu, pod którym udokumentowano złoża. Graniczą one z terenami, na których obecnie pracują maszyny Kotlarni.

(woj)