Zapytaj prawnika
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Odszkodowanie i zadośćuczynienie po wypadku komunikacyjnym
Jeżeli w wyniku wypadku komunikacyjnego pokrzywdzony dozna uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia może domagać się przyznania renty, odszkodowania i zadośćuczynienia.
I o ile pojęcie renty jest powszechnie znane, rozróżnienie pojęć odszkodowania i zadośćuczynienia rodzi pewne wątpliwości u wielu osób. Pozwólcie więc Państwo, że tym razem zajmę się wyjaśnieniem tych pojęć.
Odszkodowanie, to najprościej mówiąc wyrównanie szkody majątkowej. Mieszczą się więc w tym pojęciu poniesione przez pokrzywdzonego (ofiarę wypadku) koszty i utracony zarobek.
Zadośćuczynienie z kolei, to rekompensata za szkodę niemajątkową, wynagrodzenie za doznane cierpienia fizyczne i psychiczne.
Odszkodowanie ma więc charakter czysto majątkowy. Jego kwotę da się matematycznie wyliczyć np. na podstawie zgromadzonych rachunków za leczenie. Zadośćuczynienie natomiast zawsze jest oceniane indywidualnie, biorąc pod uwagę rozmiar doznanych cierpień, ból, dolegliwości psychiczne, długość leczenia, wiek pokrzywdzonego, skutki następstw wypadku itp. Kwota zadośćuczynienia ma stanowić ekonomicznie odczuwalną wartość i nie być symboliczna, ale również nie może przekraczać pewnej granicy w odniesieniu do przeciętnej stopy życia osoby pokrzywdzonej. Zarówno odszkodowania jak i zadośćuczynienia można domagać się równocześnie lub każdego z nich osobno.