„Dziedzictwo” kobiet śląskich
Dramatyczne losy śląskich kobiet i ich rodzin są kanwą książki „Dziedzictwo”, której autorka Eva Tvrdá przenosi czytelnika w świat Agnes, ale też Hildy, Hedy, Gertrudy, Leny, Edeltrudy, Elizy i Marichen. Życie tych kobiet w latach 30. XX wieku przeplatało się z historią Śląska, Niemiec i całej Europy, jednocześnie ukazując, że to często one były pierwszymi ofiarami wszelkich konfliktów, nie tylko tych na pograniczu.
O kobiecym „Dziedzictwie”, które otwiera śląską trylogię, przenosząc czytelnika do Kraju Hulczyńskiego, opowiadała sama pisarka w Restauracji „Pod Zielonym Dębem” w Starym Boguminie. Pretekstem zaś do spotkania autorskiego była promocja polskiego wydania powieści, której fragmenty przeczytała Dominika Piszczan z Zabełkowa.
Książka „Dziedzictwo” opisuje losy Ślązaczek, takie same w Kraju Hulczyńskim, jak i na ziemi raciborskiej, bardzo często ukrywane i nieopowiedziane nawet (a może zwłaszcza) najbliższym. Co najważniejsze pokazuje autentyczne historie utrwalone w tekście literackim.
Eva Tvrdá, urodziła się w Opawie, a obecnie mieszka w Szilerzowicach, mężatka, mama dwóch synów. Zadebiutowała w 1996 r. nowelą „Dal”, ale na literackie wody wypłynęła w 2005 r. powieścią
„Dziedzictwo”. Kolejne książki tworzące śląską trylogię, to „Czereśniową aleją” („Třešňovou alejí”, 2008) i „Okna do pokoju” („Okna do pokoje”, 2010).
Najnowszą jej książką jest klasyczny kryminał, którego akcja toczy się w Ostrawie. Organizatorami autorskiego spotkania byli: DFK Zabełków, Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej, Stowarzyszenie „Ad libitum” oraz Hotel i Restauracja „Pod Zielonym Dębem”.
(ewa)