Koniec kolejki po mieszkanie
Temat z okładki. Nowe osiedle przy więzieniu rozwiąże problemy mieszkaniowe raciborzan. Powstanie tam około 100 mieszkań czyli tyle ile jest pozycji w kolejce po lokum z urzędu.
Kolejka jaką tworzą mieszkańcy oczekujący na mieszkanie z miejskiego przydziału liczy dziś ok. 120 osób. Uległa ostatnio wydłużeniu, bo magistrat zmienił kryteria dochodowe – „łapie się” więcej chętnych. Kolejka i tak nie jest zbyt długa, bo wybór mieszkania z listy jest możliwy zwykle w ciągu roku, a czasem prędzej. Przed laty nie było szans na takowe wcześniej niż w ciągu 5 lat!
Teraz problem z mieszkaniem w Raciborzu powinien zniknąć na dobre. Inwestycja, którą urząd planuje przy ul. Łąkowej, choć wykonana zostanie przez Raciborskie
Towarzystwo Budownictwa Społecznego, to będzie przejęta przez samorząd i włączona do puli mieszkań komunalnych. Ta choć jest niemała, to coraz starsza i nowe osiedle pozwoli ją „odmłodzić”.
Bank da pieniądze
Decyzje w tej sprawie już podjęto. W magistracie trwają już tylko rozmowy nad drobnymi szczegółami. – Bloki przy Łąkowej będziemy zasiedlać osobami z listy kolejkowej wydziału lokalowego – zapowiada wiceprezydent Irena Żylak. Dodatkowym zyskiem dla urzędu będzie „zwolniony zasób komunalny w innych rejonach miasta”, do którego aspirowali kolejkowicze.
Inwestycję powierzono RTBS bo dzięki temu urząd zyskuje wyższe dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. – Ważne jest też bogate doświadczenie towarzystwa. Miasto tak dużej budowy jeszcze nie prowadziło – mówi I. Żylak.
Dwa blok z boiskiem
Przy Łąkowej powstaną dwa czterokondygnacyjne bloki. W każdym będą cztery klatki schodowe. Planowany jest duży plac zabaw z boiskiem sportowym oraz parking na około 100 pojazdów. Dominować będą mieszkania o metrażu 50 m kw, nie zabraknie jednak kawalerek. – Będą to mieszkania komunalne, o określonym standardzie, jednakowym dla najemców. Wszystko będzie tam zupełnie nowe – tłumaczy wiceprezydent. Wskazuje na warunki, na jakich otrzymuje się z urzędu mieszkania komunalne. – Przyznaje się je osobom w trudnej sytuacji materialnej i mieszkaniowej. Dlatego standard mieszkań od miasta jest niższy niż tych, które można znaleźć w ofercie RTBS – dodaje.
Kalendarz jest gotowy
Wpierw powstanie pierwszy blok, bo wtedy Racibórz pozyska dofinansowanie na realizację osiedla i będzie mógł odebrać 45% poniesionych nakładów. Ta kwota pozwoli miastu dokończyć kompleks mieszkalny.
Trwa przygotowanie dokumentacji w sprawie dofinansowania budowy. RTBS
złoży wniosek do banku najpóźniej wczesną jesienią tego roku. Podpisania umowy spodziewają się w magistracie w marcu przyszłego roku, zatem prace budowlane powinny ruszyć jeszcze wiosną 2018 roku.
(ma.w)
Czekają na perełkę
Nie każdemu kolejkowiczowi mieszkanie jest potrzebne od razu. Są tacy, którzy "wybrzydzają" od nawet 3 lat. Czekają na dobrą ofertę, bo niektóre z mieszkań do wzięcia od ręki wymagają kosztownych remontów. Innymi kieruje chęć pozyskania "perełki", którą po latach będzie można tanio wykupić od miasta (73% bonifikaty) i sprzedać na wolnym rynku. Takie przypadki odnotowywano już w praktyce urzędu.