Oszuści „na wnuczka” nie odpuszczają seniorom
Nieustające oszustwa „na wnuczka” oraz zdarzenia na drodze, których ofiarami padają osoby starsze, to wystarczające powody do zorganizowania cyklu spotkań z udziałem policjantów. Dlatego z inicjatywy Zarządu Rejonowego PZERiI w Raciborzu, gościem raciborskich seniorów była zajmująca się działalnością informacyjno-prewencyjną st. sierż. sztab. Edyta Mazur z Powiatowej Komendy Policji w Raciborzu.
„Bezpieczny senior” był również tematem lutowego spotkania w kole emerytów i rencistów na Ostrogu, gdzie policjantka apelowała o czujność wobec dokonywanych oszustw przez różne grupy przestępcze. Raciborska policja w drugiej połowie stycznia, odnotowała aż 10 takich prób, w tym dwie udane, których ofiarami padły starsze panie oszukane sposobem „na wnuczka”. Obie utraciły poważne kwoty wartości kilkunastu tysięcy złotych, nierzadko stanowiące oszczędności życia. „Czarny tydzień”, jak określiła akcje oszustów Edyta Mazur, to wiele telefonów i sprytnie przeprowadzanych rozmów, ukierunkowanych na emocje osób starszych. – Przestępcy podszywają się pod dzieci, wnuki, policjantów, a nawet pracowników centralnego biura śledczego, przedstawiając zdarzenia losowe, na które każdy może się nabrać – ostrzegała.
– Wy już wygrywacie z przestępcami ponieważ spotykacie się w kołach i organizacjach emeryckich, rozmawiacie, wymieniacie się doświadczeniami. Gorzej z seniorami, którzy nie wychodzą z domu, nie mają szerszych kontaktów, a więc łatwiej ich oszukać – przekonywała policjantka.
Apelowała też o ostrożność na drodze, na której pieszego nic nie chroni. Często ofiarami wypadków drogowych są osoby powyżej 60. roku życia. Najłatwiej o takie zdarzenia jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmrok, lampy drogowe jeszcze nie świecą i jest dużo gorsza widoczność.
Policjantka zachęcała do noszenia odblasków, które nie tylko podnoszą bezpieczeństwo pieszego użytkownika drogi, ale nawet mogą uratować życie. W nocy przy złej pogodzie kierowca widzi osobę ubraną w ciemną odzież z odległości 20 – 30 m. Mając zaś elementy odblaskowe, odległość wzrasta nawet do 300 m. Pozwala to na skuteczne wyhamowanie pojazdu. – Pieszy, który bez odblasku porusza się poza terenem zabudowanym popełnia wykroczenie i może zostać ukarany mandatem karnym – przypominała. Zachęcała też do unoszenia ręki przy przechodzeniu przez jezdnię oraz – gdy to jest możliwe – nawiązania kontaktu wzrokowego z kierowcą. – To, że państwo widzicie nadjeżdżający pojazd jeszcze nie oznacza, że kierujący nim również was dostrzegł – uświadamiała uczestników spotkania.
Seniorzy otrzymali karty ICE, na których należy zapisać numer kontaktowy do najbliższej osoby. Pod hasłem ICE warto taki numer wpisać również w telefon komórkowy, co w nagłych zdarzeniach ułatwi służbom ratunkowym nawiązanie kontaktu np. z rodziną osoby poszkodowanej.
(ewa)