Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 19 (1301) Data wydania: 09.05.17
Czytaj e-gazetę

Modlili się od gradu i rzucali jajkami

Każdego roku, nieprzerwanie od 140 lat, organizowana jest procesja ku czci św. Floriana, a jej początek dało gradobicie w Pogrzebieniu. Mieszkańcy zbierają się zawsze 4 maja, by modlitwą błagać Pana Boga zarówno o urodzaj, jak i o zachowanie od klęsk, takich jak ta, która nawiedziła wieś.

W atmosferę wydarzenia, które niegdyś miało charakter wyłącznie procesji pieszej, a od 15 lat, uczestniczą w niej również jeźdźcy i zaprzęgi konne, wprowadził jeden z najmłodszych jej uczestników, przedszkolak – Dominik Gembalczyk. Z pamięci opowiadał, jak to przed 140 laty straszne gradobicie wystraszyło dzieci w szkole, a na polach zniszczyło wszystkie uprawy.

A żywioł był tak potężny, że – jak relacjonuje ze wspomnień swojej starki sołtys Eugeniusz Kura – mieszkańcy musieli jechać po żywność aż pod Cieszyn, by przetrwać do następnej wiosny.

– Ludzie idą po polach, drogach, jadą na koniach, wozach i w bryczkach, rzykają dziękując Panu Bogu za łaski i proszą, aby już nigdy nie zdarzyły się takie klęski, jak to gradobicie. Skąd o nim wiem? Moja mama mi to opowiadała, a mojej mamie – moja starka. W przedszkolu też nom godali o naszej wsi i tradycjach pogrzebieńskich – mówił gwarą sześciolatek.

Uroczystości zaczęły się na placu przy klasztorze. Następnie modlący się na czele z jeźdźcem Pawłem Zalasem, wiozącym krzyż, a także figurami Chrystusa i św. Urbana przeszli pod przydrożne krzyże na ul. Lipowej, Wiejskiej, Lubomskiej, Brzezkiej oraz pod kapliczkę św. Błażeja na Klasztornej.

– W procesji zawsze brał udział ksiądz, choć wcześniej był jej pieszym uczestnikiem, a modliła się mieszkanka Pogrzebienia Łucja Gorywoda – wspomina organizujący ją sołtys Eugeniusz Kura. Wskazuje też na krzyże przydrożne, które stanowią ważny element historii wsi. Krzyż na ul. Lubomskiej ufundowany został przez sołectwo, a przetrwał tylko dzięki temu, że niemiecki napis został zamalowany przez zapobiegliwych mieszkańców.

– Dziś utrzymać tradycję o wiele trudniej niż wymyślić coś nowego, wspomina moment kiedy 2002 r. procesja niemal zanikła. To wtenczas do jej uatrakcyjnienia wprowadzono konie. Od trzech lat towarzyszy jej św. Florian i strażacy.

Każda procesja jest inna, chociażby ze względu na pogodę, która w tym roku omal nie zepsuła tej rocznicowej uroczystości. Kiedy jednak ludzie wyruszyli w drogę, wyszło słońce i zrobiło się bardzo ciepło. Zgodnie ze zwyczajem, w tym roku na boisku młodzieży salezjańskiej, na pamiątkę gradobicia zarówno dzieci, jak i dorośli podrzucali ugotowane na twardo jajka. Na zakończenie wszyscy zebrali się na krzepiący poczęstunek: kawę, herbatę, kiełbaski i świetny bigos. Organizatorzy przygotowali też dla uczestników procesji pamiątki: czapeczki, znaczki i podziękowania.

W przyszłym roku Pogrzebień będzie obchodzić 760 lat swego istnienia. Z tej okazji sołtys chciałby wydać folder, zawierający historię miejscowości, spisaną dla następnych pokoleń.

(eos)