Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 23 (1305) Data wydania: 06.06.17
Czytaj e-gazetę

Powrót „Halinki”

Parowóz posadowiono na nowym nasypie - w centrum Placu Dworcowego. - Wytrzyma kupę lat, bo jest naprawdę dobrze zakonserwowana - powiedział nam pan Adam, pracownik Przedsiębiorstwa Majnusz, który przez ostatnie dziewięć miesięcy uczestniczył w remoncie sędziwej lokomotywy.

„Halinka” ostatnie dziewięć miesięcy spędziła w hali Przedsiębiorstwa Majnusz przy ul. Łąkowej w Raciborzu, gdzie przeszła gruntowny remont. Rankiem 2 czerwca lokomotywę podniesiono przy pomocy dźwigów na platformę transportową a następnie przewieziono przed dworzec PKP. Tam po raz kolejny podźwignięto ją i opuszczono na przygotowany uprzednio nasyp. Problemem okazał się zbyt wąski (nawet jak na wąskotorowy parowóz) rozstaw szyn. Nie obyło się więc bez pomocy kolejarzy, którzy zluzowali śruby mocujące torowisko, dzięki czemu możliwe było posadowienie lokomotywy.

W prace nad przywróceniem „Halince dawnego blasku zaangażowały się raciborskie firmy, przede wszystkim Przedsiębiorstwo Majnusz.

„Halinka” to wąskotorowy parowóz Tw-53. Gdy w 1985 roku lokomotywa spoczęła na miejscu przed dworcem PKP w Raciborzu, nadano jej imię „Halinka”, na cześć Haliny Tarkoty, byłej zastępczyni naczelnika stacji PKP w Raciborzu.

10 czerwca zaplanowano oficjalne przekazanie parowozu, połączone z wystawą fotografii lokomotywy oraz piknikiem rodzinnym.

(żet)


Panowie Adam i Ryszard to pracownicy Przedsiębiorstwa Majnusz, którzy przez ostatnie dziewięć miesięcy uczestniczyli we wszystkich pracach remontowych lokomotywy. W tym czasie poznali „Halinkę” jak nikt inny. - Całą lokomotywkę rozebraliśmy na części. Każdą z nich czyściliśmy. Zdjęliśmy zardzewiałe blachy, oczyściliśmy kocioł. Niektóre elementy nie nadawały się do renowacji i zostały wymienione na nowe, np. oblachowanie kotła, połączenia rurowe oraz łączenia śrubowe - mówią. Na zdjęciu w hali przy ul. Łąkowej, tuż przed transportem odrestaurowanej „Halinki” przed dworzec PKP.