Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 31 (1312) Data wydania: 01.08.17
Czytaj e-gazetę

Większe fundusze to więcej wydatków

Od niemal dwóch do ponad sześciu tysięcy złotych wzrosną kwoty funduszu sołeckiego dla miejscowości w gminie Rudnik. Związane jest to z rosnącymi dochodami gminy m.in. z programu 500 plus. W porównaniu do lat poprzednich dochód gminy zwiększył się o około 4 mln zł. Fundusz sołecki oblicza się natomiast na podstawie tych dochodów i liczby mieszkańców danej wioski.

27 lipca, podczas corocznego spotkania z sołtysami, wójt Alojzy Pieruszka zalecał aby sołectwa część środków z funduszu poświęcały na takie zadania jak: utrzymanie terenów zielonych, świetlic i placów zabaw. Ma to odciążyć budżet gminy, dla którego wzrost wartości funduszu staje się coraz większym obciążeniem. – Większe dochody gminy powodują również zmniejszenie kwoty zwrotu, na jaki możemy liczyć po wykonaniu funduszu sołeckiego – wyjaśnił wójt. Gminy, w których funkcjonuje fundusz otrzymują do 40 proc. zwrotu jego kosztów z budżetu państwa. Jednak im bogatsza gmina, tym ten zwrot jest niższy. W Rudniku, podobnie jak w innych gminach, m.in. przez wpływy z programu 500 plus obawiają się obniżki zwrotu nawet o połowę, z 30 do 15 procent.

Wójt obiecał sołtysom, że służby komunalne zapewnią w każdej wiosce dwa koszenia zieleni rocznie. Kolejne powinny być już finansowane z funduszu sołeckiego. W przypadku świetlic gmina ma zapewnić podstawową ilość opału (około dwie tony) i większe inwestycje. Jednak malowanie, zakupy sprzętów itp. mają już być opłacane z kasy sołectwa. W tym przypadku wójt nie krył, że wpłynie to na lepsze gospodarowanie energią i środkami, będącymi w dyspozycji mieszkańców. Podobnie ma być z placami zabaw, których naprawy jeszcze w tym roku spoczywają na barkach służb komunalnych. Zgodnie z zaleceniami włodarza, sołectwa powinny zabezpieczyć część swojego funduszu, aby od 2018 r. same pokryły koszty niezbędnych napraw i konserwacji.

Powyższe spotkało się ze zrozumieniem sołtysów. Nie było głosów przeciw, być może dlatego, że kwoty funduszy faktycznie wyraźnie wzrosły, zaś tłumaczenie wójta było logiczne. Poza tym przestrzegł on przed tym, że fundusz sołecki nie jest obowiązkowy i jeśli przestanie spełniać swoją funkcje lub będzie absorbował zbyt duże środki, rada gminy może z niego zrezygnować.

Fundusz sołecki funkcjonuje w gminie Rudnik od dziesięciu lat. Według urzędników, do tej pory nie było poważnych zastrzeżeń co do jego wykonania i rozliczenia. Jedyne uwagi organów kontroli dotyczyły nieścisłości rzędu kilku groszy.

(woj)