Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 36 (1317) Data wydania: 05.09.17
Czytaj e-gazetę

Przygoda ukraińska tancerzy Łężczoka

Przez tydzień zespół taneczny Łężczok ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Bajtel” z Nędzy przebywał w mieście Horiszni Pławni na Ukrainie. To był trzeci pobyt tego zespołu w tym miejscu, aczkolwiek w poprzednich latach odwiedzali oni miasto Komsomolsk.

W maju 2016 roku obecne władze, chcąc się odciąć od lat wcześniejszych, postanowiły zmienić nazwę Komsomolsk na Horiszni Pławni, co nawiązuje do mieszczących się tutaj kopalni rudy żelaza. W 2011 roku miasto nad Dnieprem odwiedził, podobnie jak w tym roku, zespół folklorystyczny Łężczok, dwa lata później zawitały tutaj mażoretki Arabeska również ze Stowarzyszenia „Bajtel”.

Festiwal „Kalinowe Lato nad Dnieprem” miał w tym roku swoją czternastą edycję i wrócił po trzyletniej przerwie spowodowanej zawirowaniami politycznymi. Do Horiszni Pławni przybyła grupa 20 osób pod opieką Weroniki Riemel. Tancerze, którzy na co dzień ćwiczą w Centrum Kultury w Zawadzie Książęcej pod okiem Aldony Krupy-Gawron łącznie zaprezentowali się pięć razy. Główny koncert miał miejsce na scenie przed domem kultury w 26. rocznicę odzyskania przez Ukrainę niepodległości. Poza koncertami wzięli udział w barwnym korowodzie ulicami miasta, podczas którego pokazali fragmenty tańców. Łężczok prezentował tańce Beskidu Śląskiego, cieszyńskie, rzeszowskie i Polkę Krzyżową.

Delegacja Łężczoka gościła także u mera miasta Horiszni Pławni, gdzie wymieniła się upominkami. Powiat raciborski jest dla obwodu połtawskiego powiatem partnerskim. Tutejsze władze przyjaźnią się z Raciborszczyzną, stąd też wizyta wicestarosty raciborskiego Marka Kurpisa w czasie festiwalu. Tancerze Łężczoka, dzięki funduszom z naszego startostwa, wybrali się na Ukrainę, bowiem pokryto większość kosztów podróży (przelot samolotem z Katowic do Kijowa i z powrotem). Z kolei pobyt w Horiszni Pławni, jak i transport z lotniska w Kijowie, pokrywali organizatorzy festiwalu. Tancerze mieszkali w hotelu „Slavutich – 2” o standardzie ukraińskim nad rzeką Dniepr. W wolnym czasie mogli korzystać z oddalonej o kilkadziesiąt metrów plaży.

Ekipą z Łężczoka opiekowały się dwie Ukrainki Marina i Abigale, które towarzyszyły naszym tancerzom przez cały tydzień. Przebywającym na festiwalu dopisywała pogoda. Temperatura często przekraczała 30 stopni Celsjusza. Poza zespołem z Polski koncertowali także tancerze z Serbii, Rumunii, Czech, Turcji, Cypru Północnego i kilka miejscowych.

Poza występami tancerze zwiedzili kopalnię rudy żelaza, zobaczyli z bliska prawosławne cerkwie w Keleberdzie i Horiszni Pławni oraz odbyli wycieczkę jachtem po Dnieprze. Marina i Abigale dbały także o to, aby tancerze przywieźli rozmaite pamiątki od słodyczy po ubrania. Na Ukrainie ceny towarów są bardzo niskie, biorąc pod uwagę średnie zarobki w Polsce, dzięki czemu tancerze nie musieli wydawać majątku, żeby zaopatrzyć się w tamtejsze produkty.

Przed tancerzami z Zawady Książęcej kolejne koncerty. Tym razem wybiorą się dużo bliżej, bo do partnera gminy Nędza – Velkich Hoštic. Koncert 9 września, a już dzień później będzie można ich zobaczyć na dożynkach w Zawadzie Książęcej na które już teraz zapraszają.

Maciej Kozina