Czego seniorzy dowiedzieli się o Unii Europejskiej?
Unia Europejska była tematem kolejnego spotkania koła emerytów i rencistów Centrum Racibórz. Seniorom o jej historii opowiedział przedstawiciel Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Katowice Michał Witas, który przypomniał, że:
• Unia Europejska obchodzi w 2017 r. kilka jubileuszy: 60–lecie Traktatów Rzymskich, 55–lecie Parlamentu Europejskiego, 25–lecie Traktatu z Maastricht, 15 lat waluty euro, 10–lecie Polski w strefie Schengen i 5–lecie otrzymania przez Unię Europejską pokojowej Nagrody Nobla.
• Unia Europejska obejmuje tylko część Europy, ale należą do niej również terytoria pozaeuropejskie, jak np. Cypr, Wyspy Kanaryjskie, Azory, Madera, Gujana Francuska, a
tym samym położona na pięciu kontynentach, obejmuje część Afryki, część obu Ameryk, a także Azji.
• Postaci, które miały wpływ na jednoczenie Europy (podbijały również terytoria): Juliusz Cezar, Karol Wielki, niemiecki cesarz Otton III, Bolesław Chrobry, Napoleon Bonaparte.
• Francuski ksiądz, pisarz polityczny Charles–Irénée Castel de Saint–Pierre po raz pierwszy użył określenia Unia Europejska.
• Za ojców założycieli Unii Europejskiej uznawani są minister spraw zagranicznych Francji Robert Schumann i jego francuski doradca ds. gospodarczych i politycznych Jean Monnet pragnący pokojowej, zjednoczonej i bogatej Europy.
• Powierzchnia Unii Europejskiej sięga ponad 4 mln km² – jest cztery razy mniejsza od Rosji, dwa razy mniejsza od USA i Kanady i większa od Indii. Mieszka w niej ok. 0,5 mld ludzi, a liczebniejsze są od niej tylko Chiny i Indie.
• Unię Europejską zakładały: Niemcy Francja, Belgia, Holandia, Luksemburg, Włochy. Obecnie liczy 28 państw, Polska jest jej członkiem od 1 maja 2004 r., a jako ostatnia przystąpiła Chorwacja w 2013 r.
• Przewodniczącym Komisji Europejskiej jest Jean–Claude Juncker, który nie przewiduje za swojej kadencji przyjęcia kolejnych państw członkowskich, za jego urzędowania Unię opuści w 2019 r., Wielka Brytania.
(ewa)