Modny dom: Jak dbać o kostkę brukową w trakcie zimy?
Ujemne temperatury, intensywne opady oraz zalegający na nawierzchni kostki śnieg i lód mogą prowadzić do jej trwałych uszkodzeń, zarówno tych estetycznych, jak i mechanicznych. Jak przygotować kostkę brukową na nadejście zimy i jak pielęgnować ją w jej trakcie?
Przed zimą
Jeszcze przed nadejściem zimy i pierwszych śniegów naszym zadaniem powinno być dokładne wyczyszczenie szczelin pomiędzy kostkami. Należy z nich usunąć przede wszystkim zalegające chwasty oraz inne rośliny, które zdołały się tam rozwinąć. Ich obecność w trakcie zimy osłabia podbudowę i pomaga wnikać wilgoci do nawierzchni, co powoduje jej wybrzuszenie. Istotne jest też wysprzątanie kostki brukowej z piasku, gałązek, igieł czy liści, które przykryte warstwą śniegu mogą być powodem powstawania trudnych do usunięcia plam. Po pozbyciu się wszystkich niepożądanych elementów nawierzchnię należy dokładnie umyć – to zadanie najlepiej wykonać przy użyciu myjki ciśnieniowej, dzięki której czyszczenie przebiegnie zarówno skutecznie, jak i komfortowo. Powinniśmy jednocześnie pamiętać o tym, że po takim zabiegu konieczne może być uzupełnienie spoin znajdujących się pomiędzy poszczególnymi kostkami.
Zabezpieczanie
Chcąc zapewnić naszej kostce brukowej maksymalną ochronę w trakcie zimy, powinniśmy zaimpregnować całą jej nawierzchnię, stosując środki na bazie wody, polimerów, silikatów i butanolu. Stosując je, wzmocnimy odporność betonowej struktury na kruszenie i odpryskiwanie, na które jest ona narażona w trakcie częstych przymrozków i odwilży. Pamiętajmy również o tym, że do odladzania kostki podczas ujemnych temperatur nie powinniśmy stosować soli, której działanie może powodować odbarwienia betonu, szczególnie w pierwszych dniach zimy. Dopuszczalne jest stosowanie soli kamiennej tylko w minimalnych ilościach i w razie wyższej konieczności. Znacznie bardziej korzystnym dla naszej nawierzchni rozwiązaniem będzie stosowanie w tym celu chlorku magnezu w formie płatków. Aby nie narażać wierzchniej warstwy kostki na powstawanie wykwitów czy wżerów, także i ten środek należy stosować zawsze w odpowiednich proporcjach. Najbardziej ekologicznym i bezpiecznym rozwiązaniem pozostaje jednak w takiej sytuacji naturalny piasek.
Odśnieżanie
Do trwałych uszkodzeń kostki brukowej możemy doprowadzić również podczas usuwania z niej śniegu i lodu, dlatego też do tego zadania należy podchodzić zawsze z dużą dozą ostrożności. W takim przypadku nie powinniśmy stosować przede wszystkim ostro zakończonych narzędzi, do których należą głównie często stosowane do odśnieżania tradycyjne łopaty czy szpadle budowlane. Jeśli stosujemy tego typu narzędzia, to powinniśmy stawiać wyłącznie na specjalne łopaty do odśnieżania wykonane z plastiku i wyposażone w aluminiowe wykończenie, choć i to rozwiązanie sprawdzi się głównie przy usuwaniu grubszych warstw śniegu, przy których nie zetkniemy się z wierzchnią warstwą kostki. Pomocne mogą okazać się tutaj szczególnie mechaniczne odśnieżarki, które usuwają śnieg, nie uszkadzając podłoża. Najlepszą receptą jest jednak regularne odśnieżanie i usuwanie pierwszych warstw śniegu przy użyciu twardej miotły.
Źródło: www.castorama.pl