Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 39 (1320) Data wydania: 26.09.17
Czytaj e-gazetę

Żonglerka miejską komunikacją. Zachwyci czy zaboli?

Szybkie linie, kwadrans oczekiwania, bilet czasowy i autobusy dla dzielnic. Prezes PK Stanisław Mucha zapowiada wielką reformę miejskiej komunikacji. Przyznaje, że ryzyko jest duże.

Autobusy wożą po Raciborzu powietrze – z taką opinią zetknąć się nietrudno. Pustych przebiegów nie brakuje, bo jak przyznaje sam szef Przedsiębiorstwa Komunalnego Stanisław Mucha, „zielonymi” jeżdżą tylko dzieci i młodzież szkolna oraz emeryci. Jedni i drudzy za połowę ceny lub nawet za darmo, bo katalog ulg jest szeroki.

Z Ocic tylko do szpitala

Mucha pokazał radnym autorski pomysł zmian w komunikacji. Chce w niej szybkich linii z czasowym, obowiązującym godzinę biletem. Prawdopodobnie w cenie 2,60 zł – tyle co aktualnie. Nowa siatka kursowania umożliwiałaby przedostanie się z jednego końca miasta na drugi, choć z przesiadkami. Dziś pod tym względem jest trudniej, bo pasażer, co wsiądzie w Ocicach pojedzie na Gamowską, choć chciałby dotrzeć na Batorego. Teraz po drodze wysiądzie na jednym z węzłów przesiadkowych i bez problemu zdąży na swój kurs, bo autobusy będą jeździć – w godzinach szczytu co kwadrans (model metra). Dla komfortu pasażerów, na przystankach staną elektroniczne tablice wyświetlające informacje o zbliżających się połączeniach.

W ścisłym centrum kursowałby dodatkowy autobus (przez Chełmońskiego i Ogrodową). Dla zakładów pracy (SGL, Rafako i Henkel wydzielona zostanie odrębna linia.

Wszyscy będą reformować

Plan Muchy jest ambitny i ma być szeroko konsultowany wśród raciborzan. Prezes PK widzi te konsultacje w formie internetowej (m.in. za pomocą dedykowanej strony), ale radni (Leszek Szczasny) sugerują też punkty stacjonarne, gdzie będzie można zaproponować uwagi do zmian kursowania autobusów. W końcu autobusami jeździ tak wielu seniorów, a ci niekoniecznie są aktywnymi internautami. Przedsiębiorstwo zbierałoby wnioski mieszkańców przez miesiąc. Po ich analizie powstałby ostateczny plan zmian i od stycznia 2018 roku komunikacja zaczęłaby działać od nowa.

Czy ludzie to zrozumieją?

Pomysł prezesa jest ryzykowny, bo oznacza możliwość spadku wpływów do kasy PK. Jednak jeśli liczba pasażerów wzrośnie, to takie obawy będzie można odłożyć na bok. Stanisława Muchę łatwiej zrozumieć gdy wie się, że aktualne wpływy z biletów stanowią ledwie 30% kosztów działania komunikacji miejskiej.

W kontekście przyszłości PK ważne są kwestie dotyczące zatrudnienia. Ostatnia zawierucha z działem śmieciarek pokazała obawy załogi o miejsce pracy. Dla kierowców w nowym systemie nie ma jej brakować, bo plan zakłada zapotrzebowanie na 27 osób za kierownicą.

Radni, którzy poznali już plany S. Muchy boją się (Marcin Fica), że ludzie nie zrozumieją tych zmian, więc potrzebna jest szeroka akcja informacyjna. Leszek Szczasny rzucił propozycją promocyjnej ceny biletu – jazdy za symboliczną złotówkę. Prezes Mucha potraktował ją poważnie, ale w kontekście kursów w ścisłym centrum miasta.

(ma.w)