W pracy są jak aktor na scenie
Kolejni uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej znaleźli zatrudnienie. Artur i Tomek są pracownikami sklepu E. Leclerc.
– Wchodząc w rolę pracowników, zmieniają postrzeganie osób niepełnosprawnych, przekonują środowisko pracy, ale i siebie, że są wartościowymi ludźmi – twierdzi Franciszek Mandrysz kierownik WTZ. Według niego integracja przez pracę jest potrzebna szczególnie osobom niepełnosprawnym. – Dla nich praca, to jak dla aktora wyjście na scenę. Im więcej takich ludzi będzie widocznych w przestrzeni publicznej tym mniej zostanie lęków i uprzedzeń – ocenia.
Dyrekcja sklepu E. Leclerc w Raciborzu zdecydowała o przyjęciu na praktyki, od marca tego roku, czterech podopiecznych raciborskiego WTZ. Dwie osoby zatrudniono na pełny etat. Kolejna rozpoczęła praktykę zawodową od września. Po jej pozytywnym zakończeniu – jak zapewnia kierownictwo sklepu – będzie miała również możliwość podjęcia stałej pracy.
Osoba z orzeczoną niepełnosprawnością bez względu na jej stopień, może być pełnoprawnie zatrudniona, o ile lekarz medycyny pracy wyda zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na konkretnym stanowisku.
Gdy potencjalny pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, wtedy pracownicy WTZ pomagają przedsiębiorcy w załatwieniu formalności. Pracodawca może skorzystać z pomocy finansowej w postaci dotacji z PFRON oraz zyskać korzyści w obszarach wizerunkowych dla swej firmy.
(red)
WTZ stara się pomóc
Warsztat Terapii Zajęciowej prowadzi szereg działań by jak najwięcej podopiecznych ośrodka znalazło zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Należą do nich:
• Codzienna terapia zajęciowa prowadzona przez terapeutów w kilkunastu pracowniach WTZ.
• Możliwość korzystania ze szkoleń i kursów, np. organizowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Raciborzu, w ramach programu aktywizacji osób niepełnosprawnych „Drugiemu człowiekowi”.
• Praktyka zawodowa na terenie konkretnego zakładu pracy. W czasie praktyk zawodowych trener zawodu pomaga pracodawcy.