Zapytaj prawnika: Na czym polega prawo pierwokupu?
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Prawo pierwokupu to inaczej możliwość pierwszeństwa w planowanej przez właściciela sprzedaży jego rzeczy. Ten ostatni element jest niezwykle ważny. To właściciel decyduje o tym, że chce swoją własność sprzedać, ograniczony jest jednak co do osoby kupującego.
• Właściciel może sprzedać rzecz, której dotyczy prawo pierwokupu osobie trzeciej tylko pod warunkiem, że uprawniony do pierwokupu swego prawa nie wykona.
• Właściciel ma więc obowiązek zawiadomić uprawnionego o treści umowy sprzedaży zawartej z osobą trzecią.
• Uprawniony może złożyć oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu.
Jeśli sprzedaż rzeczy wymaga szczególnej formy (np. nieruchomości), to oświadczenie powinien złożyć również w tej formie.
• Prawo pierwokupu co do nieruchomości można wykonać w ciągu miesiąca, a co do innych rzeczy – w ciągu tygodnia od otrzymania zawiadomienia o sprzedaży (chyba że np. umowa przewiduje inny termin).
• Przez wykonanie prawa pierwokupu dochodzi do skutku między zobowiązanym a uprawnionym umowa sprzedaży tej samej treści, co umowa zawarta przez zobowiązanego z osobą trzecią.
Uwaga: jeżeli prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego, współwłaścicielowi albo dzierżawcy, sprzedaż dokonana bezwarunkowo jest nieważna. W innym przypadku zobowiązany ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl