Racibórz rzemiosłem stoi
Dariusz Niestroj wygrał konkurs na najlepszy biznesplan
– Przy wykonywaniu pierwszej torby użyłem widelca, którym zaznaczałem równe dziurki. Ale jak wiadomo, widelec służy również do jedzenia, a ja mam ogromny apetyt na współpracę z klientem z branży motoryzacyjnej przedsiębiorstwem Bentley Motors – tymi słowami Dariusz Niestroj zakończył prezentację swojego pomysłu na biznes w konkursie zorganizowanym przez raciborski Inkubator Przedsiębiorczości.
Konkurs na najlepszy biznesplan zwieńczył tegoroczną działalność raciborskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Do rywalizacji przystąpiło 12 osób, spośród których wybrano finałową piątkę*. 6 grudnia w Raciborskiej Piwnicy (lokal przy ul. Batorego, naprzeciwko urzędu miasta) uczestnicy konkursu prezentowali swoje pomysły na biznes. Następnie odpowiadali na pytania jury, którego członkowie pytali m.in. o sposoby docierania do klientów, plany rozwoju firmy, pomysły na radzenie sobie z okresami gorszej koniunktury.
Pierwszy swój pomysł zaprezentował Dariusz Niestroj (Niestroj Leatherworks), który zajmuje się wyrobem aktówek, teczek, toreb i innych akcesoriów skórzanych. Przez długi czas kaletnictwo było dla niego tylko dodatkowym zajęciem, ale niedawno postanowił skupić się wyłącznie na tej działalności, rezygnując z pracy w administracji szpitalnej. Wykonywane przez D. Niestroja produkty są unikatowe, adresowane do zamożnego odbiorcy. Aktualnie prowadzi on rozmowy z firmą Lexus, która widzi w raciborzaninie dostawcę luksusowych akcesoriów skórzanych dla swoich najlepszych klientów.
Finalistką konkursu była również Joanna Dwornik, która otworzyła w Raciborzu studio jogi. Po niespełna roku działalności korzysta z niego stale około 70–80 osób, jednak docelowo na zajęcia mogłoby uczęszczać nawet dwa razy więcej osób. Częściowo wdrożonym pomysłem na biznes Aleksandry Kobylańskiej, kolejnej uczestniczki konkursu, jest wyrób sensorycznych książek edukacyjnych dla dzieci. O nagrodę starała się również Aleksandra Furman, która zajmuje się haftem komputerowym. Marzeniem Ewy Anny Lenard jest nietypowa forma butiku, w którym unikatowe stroje byłyby sprzedawane podczas artystycznych prezentacji.
Jury w składzie Irena Żylak (wiceprezydent Raciborza),
Tomasz Cofała (raciborski radny, pomysłodawca konkursu), Maria Smyczek (Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu) oraz Mateusz Maik (dyrektor Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości) wyłoniło zwycięzcę, którym okazał się Dariusz Niestroj. Raciborzanin otrzymał główną nagrodę: 5000 zł.
Wojtek Żołneczko
* Do konkursu mogły przystąpić zarówno osoby, które dopiero zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą, jak i te które od niedawna prowadzą już swój biznes.