Zmiany: 500+ dla pracujących za granicą
Zapytaj prawnika: Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Początek roku, to zazwyczaj okres, gdy ustawodawca wprowadza nowe przepisy i zmiany do istniejących. Tym razem dotyczą one m.in. ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i świadczenia 500+.
Jedna ze zmian polega na tym, że od 1.01.2018 r. to wojewoda, a nie marszałek województwa, będzie rozpatrywał wnioski związane z przyznaniem świadczeń rodzinnych i świadczenia wychowawczego (500+), gdy rodzic przebywa poza krajem. Chodzi o sprawdzenie jak regulowane jest świadczenie wychowawcze lub inne o podobnych charakterze (odpowiednik naszego 500+) w państwie, w którym przebywa rodzic .
Świadczenie to nie przysługuje w Polsce, jeżeli rodzinie przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze, chyba że przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy regulują to inaczej. Jeżeli więc osoba składająca wniosek (członek rodziny) przebywa poza granicami RP - w państwie UE lub w Szwajcarii, a wyjazd nie ma charakteru turystycznego, leczniczego lub nie jest związany z podjęciem przez dziecko nauki poza granicami RP, to gmina przekaże wniosek wraz z dokumentami wojewodzie w celu jego rozpatrzenia i ustalenia, czy nie mają zastosowania przepisy o koordynacji sytemu zabezpieczeń społecznych. Ma to na celu wyeliminowanie sytuacji pobierania podobnych świadczeń w kilku państwach UE.
Masz problem prawny? Pisz: redakcja@nowiny.pl