Zapytaj prawnika: W nowym roku wcześniej do pracy i za wyższe stawki
Natalia Lewandowska-Fac, radca prawny
Początek roku nieodmiennie wiąże się ze zmianą przepisów. Zapowiadana od dawna duża nowelizacja kodeksu pracy na razie nie wejdzie w życie.
Zmianie jednak ulegnie m.in. wysokość płacy minimalnej i minimalnej stawki godzinowej. Od stycznia płaca minimalna to 2100 zł a minimalna stawka godzinowa wzrasta z 13 do 13,70 zł. To istotna zmiana ponieważ wynagrodzenie poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę jest naruszeniem praw pracowniczych. Wraz ze wzrostem tego wynagrodzenia rosną także inne świadczenia, których wysokość jest uzależniona właśnie od wysokości płacy minimalnej. Minimalna stawka godzinowa z kolei ma zastosowanie do określonych umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu. Podobnie jak wynagrodzenie za pracę, ona również podlega szczególnej ochronie.
Od września 2018 r. ulegnie zmianie również definicja młodocianego w kodeksie pracy. Będzie to osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione będzie zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 15 lat. Obecnie młodocianym jest osoba, która ukończyła 16 lat. W związku z obniżeniem wieku młodocianych w definicji kodeksu pracy, możliwe stanie się zatrudnianie osób młodszych od zatrudnianych obecnie, pod warunkiem jednak , że ukończyły gimnazjum i posiadają odpowiednie świadectwo lekarskie.